22.09.2024 Живот

За првенецот на Медицински факултет при УКИМ, јуниорскиот светски првак во кикбокс, студентски мемоари... Што пишувавме неделава?

СТУДЕНТСКИ МЕМОАРИ: Данка Јанковска (74), прва водителка во најстарото локално радио во Македонија, завршила Филолошки во 1972: „Бевме една барака - една фамилија“

Најстарата локална радиостаница во Македонија, Радио Битола, чија програма се слушаше дури до Титовиот брод „Галеб“ на Јадранското Море, не работи веќе 15 години. Некогашната прва жена новинар и водител на радиопрограма - Данка Јанковска (74) веќе 12 години е во пензија. Но, некогашните слушатели сѐ уште ја застануваат по улица за да ѝ кажат колку им недостига нејзиниот глас.

Анастасија Петличковска, првенец на Медицинскиот факултет при УКИМ: „Одложувањето на испитите без претходна најава ми беше најстресно“

„Студирањето медицина е предизвикувачки и исцрпувачки процес, а работата како доктор е детерминантна на животниот стил на една личност, па сметам дека тоа е изводливо само ако се работи за 100 отсто лична одлука“, вели Анастасија Петличковска, дипломиран доктор по општа медицина и првенец на генерација на Факултетот за медицински науки при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

Кикбоксерката Марија Димовска е првиот јуниорски светски првак од Македонија: „Неописливо е чувството кога ја свират твојата химна по победа“

Марија Димовска е првиот јуниорски (помлад јуниор) светски првак од Македонија, а воедно и првата девојка што стана светски првак во кикбокс во светската организација WAKO, во која членува Македонската кикбокс и маитаи федерација.

Живот