Пет едноставни начини како да заштедите пари

Подготвил: Маја Пероска

Лектор: Ивана Кузманоска

Штедењето пари е важна вештина. Запомнете, не се работи само за намалување на трошоците, туку и за донесување паметни одлуки. Ова се пет одлични совети за штедење што функционираат:

Создајте предизвик

Предизвикот го прави штедењето забавно. Одредете износ на заштеда секоја недела. На пример, заштедете 1 евро првата недела, 2 евра втората недела и така натаму. До крајот на годината можете да заштедите повеќе од 1.000 евра!

Користете апликација за буџетирање

Апликациите помагаат да ги следите трошоците и да видите каде одат вашите пари. Многу апликации се бесплатни и лесни за употреба. Одредете буџет и држете се до него.

Планирајте го купувањето намирници

Секогаш правете список за купување пред да одите во продавница. Ова помага да не купувате непотребни работи. Држете се до списокот и ќе заштедите пари на намирници.

Ограничете го импулсивното купување

Импулсивното купување може да ви го уништи буџетот. Почекајте 24 часа пред да купите нешто. Ако сè уште го сакате, размислете пред да го купите.

Исклучете ги неискористените претплати

Проверете ги вашите претплати и откажете ги оние што не ги користите. Услугите за стриминг, списанијата и апликациите ви ги зголемуваат трошоците. Со откажување на само едно нешто, можете да заштедите многу.

Извор: n1info.hr

Фото: Freepik