За сместувањето на студентите во Скопје, битолските пливачи тренираат на суво во парк во зима... Што пишувавме неделава?

Минимална плата не е доволна за да се студира дете во Скопје - кириите растат, а студентските домови се под клуч поради реновирање

Студентските домови „Кузман Јосифовски-Питу“ и „Стив Наумов“ нема да примаат студенти поради реновирање, па навала ќе има за „Гоце Делчев“, а ќе се нудат и ученички домови. Во исто време расте наемнината на становите во Скопје, каде што месечните трошоци по студент чинат дури седум пати повеќе отколку престој во студентски дом.

Наградата ја доделува „Битолскиот книжевен круг“ по тринаесетти пат, во рамките на меѓународната манифестација „Битолски книжевни паметења“, а Свидерски ја доби за романот во кој храбро пишува за премолчуваната тема за сексуалната злоупотреба на децата.

Битола и без покриен базен има златни млади пливачи кои во зима тренираат и на суво во паркот

Иако Битола нема покриен базен, битолските пливачи не се предаваат. Преку лето пливаат во Олимпискиот базен под водство на пливачката легенда Кире Марков, а во зима, доколку успеат да се договорот со хотел во градот да го користат затворениот базен или, пак, на суво - на справи во градскиот парк.