За студентските мемоари со Нада Скерлев (89) и Тодор Јакимов (97), по скалилата на успехот со Весна Ѓиновска-Илкова... Што пишувавме неделава

Нѐ оценуваат и со 5! и 4,5, учиме и персиски јазик, факултетот ни помага за вработување, вели Калина Качоровска, студент на Варшавскиот универзитет

Голем дел од младите сметаат дека условите на универзитетите во нашата земја се недоволни за нивните капацитети, поради што се одлучуваат да го продолжат своето академско образование надвор од татковината. Ваков е и случајот на Калина Качоровска, која студира на Варшавскиот универзитет во Полска.

СТУДЕНТСКИ МЕМОАРИ: Нада Скерлев (89) дипломирала на Медицински факултет во 1956 година - Пријателствата и пациентите ми се најголемите достигнувања во кариерата

Нада Скерлев е еден од првите педијатри во земјава и животот им го посвети на децата, младите и медицината. Животната битка ја издвојува и на професионален план, а и на семеен.

Гледањето серии е одлично оправдување да не се прави ништо, вели психологот Мирјана Јовановска Стојановска

Популарноста на турските серии во нашата земја сѐ уште е од големи размери. Турските серии се присутни во многу семејства. Голем дел од популацијата не пропушта ниту една епизода, рутински ги чека термините да почнат. Според психологот Мирјана Јовановска Стојановска, не само турските серии, туку зависноста од телевизиските серии воопшто има само негативен исход врз популацијата.

По скалилата на успехот со Весна Ѓиновска-Илкова: Мечтаев да бидам на сцена, да комуницирам со публиката, да пеам

Весна Ѓиновска-Илкова е водечки драмски сопран во земјава. За неа се вели дека има софистицирано пијано, беспрекорна вокална техника, огромна музикалност, харизма и силно сценско присуство. Нејзиното деби на сцената на Македонската опера и балет во 1996 година било во улогата на Михаела во „Кармен“.

СТУДЕНТСКИ МЕМОАРИ: Професор Тодор Јакимов (97) завршил Електротехнички факултет во 1952 година - Белешките од предавањата ни беа првите книги на студии

На десетина голобради тинејџери штотуку излезени од виорот на војната и од гимназиските клупи им се укажала честа да ги удрат темелите на македонската држава и да ја пишуваат историјата преку своите дела во образованието и стопанството и културата. Меѓу нив се нашол и сега веќе 97-годишниот инженер и професор по електротехнички науки Тодор Јакимов.

Првата помош треба да е задолжителна во секое училиште, со тоа ќе се превенираат несреќи, вели Филип Ивковски од Црвен крст

Едукацијата за прва помош во училиштата ќе овозможи учениците и наставниот кадар да бидат посвесни за околината и ризиците, со што ќе можат понатаму да превенираат какви било несреќи и/или повреди, посочува Филип Ивковски, стручен соработник за млади, дисеминација и меѓународно хуманитарно право во Црвениот крст