04.06.2024 Живот

Многу е непослушен во градинка - ги мава децата, ги прска со вода, ги задева, а дома со нас е мирен... Што да направиме?

Мојот син има 5 години и е второ дете. Поголемото дете има 9 години. Последниве две години не можеме да се објасниме со него за неубаво и недолично однесување. Најголем проблем е градинката, каде што секојдневно е непослушен, нема трпение, прави разни глупости во тоалет (мокрење коса, прскање деца, играње со сапун и сл.). Воедно бурно реагира кон другарчињата, гребе, се турка, ги мава децата доколку некој му земе играчка и знае прв да почне да се задева. Го учиме да разговара, да не реагира така, бил казнет да не излегува надвор, да нема пристап до технологија и сл. работи, ама ништо не дава ефект. Исто така, секојдневно објаснуваме што е добро, а што лошо однесување, ама по еден ден заборава.

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк

Живот