02.09.2024 Наука

Јаглеродниот диоксид има поголемо влијание врз температурата на Земјата отколку што се мислеше

Удвојувањето на нивото на јаглерод диоксид во атмосферата може да ја зголеми просечната температура на Земјата за 7 до 14 Целзиусови степени, покажува анализата на седиментот од Тихиот Океан во близина на Калифорнија, спроведена од истражувачи од Кралскиот холандски институт за морски истражувања (НИОЗ) и универзитетите во Утрехт и Бристол.

Истражувачите користеле јадро старо 45 години, извлечено од дното на Тихиот Океан.

- Сфатив дека ова јадро е многу привлечно за истражувачите бидејќи океанското дно на тоа место има услови без кислород милиони години. Како резултат на тоа, органската материја не се разложува толку брзо од микроорганизмите и се зачувува повеќе јаглерод - рече професор Јаап Сининге Дамсте, виш научник во НИОЗ и професор по органска геохемија на Универзитетот во Утрехт.

Од овој запис истражувачите можеле да извлечат индикација за температурата на морската вода во минатото и индикација за античките нивоа на јаглерод диоксид во атмосферата, користејќи нов пристап.

Изведена температура

Истражувачите ја извлекле температурата користејќи метод развиен пред 20 години во НИОЗ, наречен метод TEX86.

- Тој метод користи специфични супстанции кои се присутни во мембраната на археите, посебна класа на микроорганизми. Тие археи го оптимизираат хемискиот состав на нивната мембрана во зависност од температурата на водата во горните 200 метри од океанот. Супстанциите од таа мембрана можат да се најдат како молекуларни фосили во седиментите на океаните и да се анализираат до ден-денес - објаснува професор Дамсте.

Истражувачите развиле нов пристап за извлекување на содржината на јаглерод диоксид од минатото во атмосферата со користење на хемискиот состав на две специфични супстанции кои најчесто се наоѓаат во алгите: хлорофил и холестерол. Ова е прво истражување кое користи холестерол за квантитативен јаглерод диоксид и прво истражување кое користи хлорофил за овој временски период. За да се создадат овие супстанции, алгите мора да апсорбираат јаглерод диоксид од водата и да го поправат преку фотосинтеза.

Користејќи го овој нов метод, се чини дека концентрацијата на јаглерод диоксид паднала од околу 650 дела на милион, пред 15 милиони години, на 280 непосредно пред Индустриската револуција.

Посилна врска

Кога истражувачите ги исцртувале добиените температури и нивоата на јаглерод диоксид во атмосферата во изминатите 15 милиони години едни наспроти други, тие откриле силна врска. Просечната температура пред 15 милиони години била над 18 Целзиусови степени, што е 4 Целзиусови степени потопла од денес и приближно на нивото што климатскиот панел на ОН го предвидува за 2100 година во најекстремно сценарио.

- Ова истражување ни дава увид во тоа што би можела да донесе иднината доколку не преземеме доволно мерки за намалување на емисиите на јаглерод диоксид и доколку не имплементираме неколку технолошки иновации. Предупредувањето од ова истражување е: концентрацијата на јаглерод диоксид веројатно ќе има посилно влијание врз температурата отколку што моментално сметаме - вели Дамсте.

Извор: Scitechdaily.com
Фото: Freepik