06.07.2024 Здравје

Одредени карактеристики на личноста се поврзани со зголемен ризик од депресија

Психијатри и психолози од Институтот за психијатриски истражувања „Нејтан С. Клајн“, Универзитетот „Кембриџ“, Медицинскиот колеџ „Алберт Ајнштајн“ и Универзитетот „Вирџинија“ откриле дека одредени карактеристики на личноста може да ги изложуваат луѓето на поголем ризик од развој на депресија.

Тие анализирале податоци од речиси 1.500 прашалници одговорени од луѓе на возраст од 6 до 85 години.

Депресијата е нарушување на расположението, кое погодува милиони луѓе низ светот. Претходните истражувања покажале дека степенот на симптомите може да варира помеѓу поединци и во различни фази од животот. Медицинските истражувачи работат многу години за борба против депресијата, вклучително и да дознаат повеќе за факторите што доведуваат до нарушувањето.

Во оваа нова студија, истражувачкиот тим се прашувал дали одредени особини на личноста може да бидат поврзани со веројатноста за развој на нарушувањето. За да дознаат, тие создале прашалник кој може да помогне во класифицирањето на особините на личноста - прашањата се однесувале на тоа дали испитаниците некогаш страдале од депресија и ако одговорот бил „да“, кога било тоа и до кој степен.

Истражувачите добиле 1.494 пополнети прашалници од луѓе од речиси сите возрасти, од кои многу имале напади на депресија, а некои пак имале хронична депресија. Истражувачите користеле различни техники за да пронајдат обрасци во податоците, од кои една вклучувала апликација за машинско учење.

Тие откриле дека луѓето со одредени карактеристики на личноста, како што се интровертност или невротичност, имаат поголема веројатност да доживеат напади на депресија. Тие, исто така, откриле дека поврзаните особини се менуваат во текот на животот на една личност. Откриле и дека таквите асоцијации биле најсилни за време на адолесценцијата, што има логична смисла - префронталниот кортекс, кој е поврзан со многу особини на личноста, не е целосно развиен до зрелоста.

Извор: medicalxpress.com

Фото: Freepik