12.05.2024 Живот

Постојано го сонувате истиот сон? Експерти објаснуваат што значи тоа и кога треба да се посети лекар

Соништата што постојано се повторуваат може да имаат подлабоко значење. Искусните сомнолози ги поттикнуваат луѓето да ги разгледаат можните причини за овој феномен. Повторливите соништа честопати доаѓаат во форма на кошмари, како што се паѓање, доцнење, чувство на прогонување или безнадежни ситуации.

Важно е да се забележи дека овие соништа не се појавуваат секоја вечер; доволно е да се појавуваат неколку пати месечно или во неколку години. Кога истото сценарио се сонува повеќе од еднаш, тоа се смета за повторувачки сон, според Даирдре Берет, психолог од „Харвард“ специјализиран за соништа.

Овие соништа се почести во детството, но можат да се појават и подоцна во животот. Понекогаш тие се идентични со претходните соништа, додека понекогаш може да имаат слично сценарио. Кога луѓето размислуваат за претходните соништа, може да дојде до нарушување на меморијата или губење на интересот за соништата, што го отежнува нивното толкување, истакнува д-р Нирит Софер-Дудек, клинички психолог. Трите главни причини за појавата на овие соништа се:

Секојдневен стрес

Ако сонувате дека доцните на работа или на училиште, тоа може да биде јасен знак дека сте под стрес поради вашите обврски и се чувствувате неспособни да ги завршите навреме. Овие грижи може да се присутни, но тие не се често изразени за време на будна состојба, па се манифестираат преку спиење. Други вообичаени теми во повторливите соништа вклучуваат чувство на срам или недостиг на компетентност во споредба со другите, како и закана од сообраќајни несреќи и природни катастрофи. Некои луѓе сонуваат за стрес поврзан со училишните тестови или одговарање на лекции за кои не се подготвиле, иако со години не одат на училиште. Овие соништа може да одразуваат страв од неуспех или авторитет во будна состојба. Соништата за губење на забите или косата може да укажуваат на чувство на безнадежност или страв од губење важни работи во животот.

Доживеана траума

Луѓето што поминале низ трауматични искуства често имаат повторливи соништа. Мозокот се обидува да ги надмине и обработи трауматичните настани преку соништата, кои можат да бидат толку реални и интензивни што личноста наеднаш се буди. Поради нецелосна обработка, овие соништа може да се повторат. Ако препознаете што ве мачи во реалниот живот, можете да се обидете да ги запишете вашите мисли пред да си легнете. Ова може да ја намали веројатноста за повторливи стресни соништа.

Надворешни фактори

Лошите соништа можат да бидат резултат на лошата хигиена пред спиењето, вели Софер-Дудек. Многу фактори можат да влијаат врз сонот, вклучително и пиење кафе доцна навечер, алкохол, работење до доцна или недоволно спиење. За да се подобри квалитетот на сонот, важно е да се усвојат здрави навики пред спиење и да се обезбеди удобен и квалитетен сон. Исто така, важно е да се елиминираат работите што би ви пречеле во сонот во спалната соба, како што се бучната околина или непријатните температури. Ако и понатаму имате повторливи соништа кои влијаат врз вашата среќа и квалитетот на животот, размислете да посетите лекар и да разговарате за можните терапии.

Извор: 24sedam.rs
Фото: Freepik