13.07.2024 Живот

Што да направите ако ве допре медуза додека сте на летен одмор?

Експертот Ален Солдо вели дека медузата морска месечина може да предизвика печење по контактот со неа. Иако е помала од другите видови што живеат во Јадранското Море, на пример, допирот од оваа медуза може да предизвика посилно чувство на болка. Морската месечина е релативно мала медуза со полукружна капа и розови пипала, а нејзиното тело е посипано со ситни виолетови точки.

По повредите, често останува депигментација на кожата или лузна. Расте до 20 сантиметри во должина и до 6 сантиметри во дијаметар на горниот дел. Живее на длабочина од 0 до 10 метри, каде што плови и повремено плива.

Несреќите при пливање може да го уништат одморот, па затоа е важно да бидете внимателни кога влегувате во вода.

Доколку ве допре медуза во морето, важно е да не паничите, веднаш да излезете на брегот и да ја измиете раната со морска вода за да ги отстраните пипалата. Не користете обична свежа вода бидејќи пипалата ќе се залепат за кожата. Добро е и да истурите оцет на изгореницата или да ставите облоги со оцет за да не дојде до инфекција. Сокот од лимон исто така може да помогне.

Вообичаено, по контакт со медуза на кожата, се јавува алергиска реакција на супстанциите што се наоѓаат во нејзините пипала, но оваа изгореница обично не е опасна.

Меѓутоа, ако областа е поголема од дланката и ако се појават поголеми плускавци, треба да се јавите на лекар. Кремовите со кортикостероиди ќе ја намалат реакцијата, но мора да ви ги препише лекар.

Извор: n1info.hr

Фото: Freepik