28.09.2024 Наука

И вежбањето само во викенд позитивно влијае врз здравјето

Сите знаат дека вежбањето е добро за здравјето. Но, вклопувањето на вежбањето во вашиот живот е малку потешко: деца, работа, домаќинство, пријателства - за сите овие сегменти од животот е потребно време.

Но, истражувачи од Обединетото Кралство откриле дека луѓето што вежбаат за време на викенд, односно само неколку дена по ред секоја недела, сепак имаат значителна корист од овие вежби. Затоа, ако имате шанса да одите во сала за вежбање, да пешачите или да играте активно со децата за време на викендите, бидете сигурни дека тоа позитивно влијае врз вашето тело.

Кинески истражувачи го користеле обемниот ресурс на податоци на Обединетото Кралство, „Биобанк“. Тие анализирале податоци од 75.000 лица, следејќи ги повеќе од осум години. Сите видови здравствени податоци биле споредени, вклучувајќи ја и стапката на смртност. Некои од испитаниците биле неактивни, не ја постигнале целта од 150 минути вежбање (умерено или средно) неделно. Во меѓувреме, една група вежбала неколку дена по ред, но не и во остатокот од неделата.

Истражувачите ги анализирале нивните податоци за да ги земат предвид варијациите во полот, историјата на употреба на супстанции и веќе постојните состојби како дијабетес. 24.300 неактивни субјекти забележале негативни споредби со здравјето во однос на оние што вежбале. Меѓутоа, 30.000 проучувани субјекти што вежбале за време на викендот имале слични здравствени резултати како и редовно активните субјекти. Тие имале 26 отсто помал ризик за деменција, 21 отсто помал ризик од доживеан мозочен удар, како и 45 отсто помал ризик да им биде дијагностицирана Паркинсонова болест. Овие заштитни ефекти биле особено распространети кај оние над 65 години, што укажува на клучната улога на вежбањето во здравото стареење. Стапките на депресија и анксиозност биле за 40 отсто и 37 отсто пониски.

За појаснување, не мора да вежбате токму за време на викенд; секој пар последователни денови во неделата би ја завршил работата. Слично на тоа, активностите надвор од салата имаат одлични здравствени придобивки.

Иако истражувањето не ги елиминира сите други можни причини што можат да влијаат врз исходот, посочува дека најдобро е да се движите на кој било начин, кога било.

Извор: Mymodernmet.com
Фото: Freepik