15.08.2024 Живот

Дали е во ред да ја оставам ќерка ми во градинка и кога дава отпор и плаче?

Мојата ќерка веќе еден месец таа дава отпор да влезе во градинката, односно кажува дека сака да биде цело време со мене. Кога ќе ја прашам дали има некој проблем, дали учителките и децата се однесуваат убаво со неа, вели да. Наутро дома не прави проблем, станува, се облекува, но штом ќе стигнеме пред вратата, не сака да влезе и бара да се гушка со мене и да биде цел ден со мене. Неколку пати ја оставив плачејќи, но имам грижа на совест, не се чувствувам пријатно и не знам дали е тоа исправно. Кога ја земам од градинка кажува дека убаво си поминала и дека следниот ден нема да прави проблем за влегување, но истото се повторува. Прашањето ми е следно: Дали е во ред да се остава детето во градинка и кога дава отпор и кога плаче? Дали можеби е подобро овој период да не оди во градинка, да ја чува баба ѝ, па следниот месец да пробаме пак? Не знам како да постапам, не знам што е најдоброто решение за мојата ќерка во моментов.

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк

Живот