18.07.2024 Забава

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел доби детективска серија

Во Италија се емитува криминална серија која поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја прикажува како детектив-аматер од мал град.

Се чини дека италијанските гледачи беа изненадени од најавата за дводелната телевизиска серија која ја прикажува Меркел како детектив во стилот на Агата Кристи.

Во серијата е германската актерка Катарина Талбах како поранешна канцеларка, која на екранот ја портретира постполитичката личност „модерната госпоѓица Марпл“.

Што се знае за серијата?

Серијата се вика „Госпоѓицата Меркел и убиството во дворецот“. Емитувана е првата од двете епизоди на италијанскиот телевизиски канал „Раи2“.

Во серијата, по напуштањето на политичката функција, Меркел се населува во областа Укермарк во Источна Германија, место каде што вистинската поранешна канцеларка пораснала и подоцна купила викендица.

Таа живее со нејзиниот сопруг и нејзиниот телохранител, но ѝ здосадува пензионерскиот живот, па почнува да истражува криминални случаи.

Иако мистериите за убиство треба да ги разреши локалниот полициски инспектор Ханеман, неговата мрзливост значи дека тој не сака ни да ги воочи недоследностите.

Од каде идејата?

Сценаристот Дејвид Сафиер изјави дека идејата се родила во 2019 година.

- Едно утро се сретнав со мојот агент и разговаравме за Ангела Меркел. Тогаш веќе беше евидентно дека нема повторно да се кандидира на избори - рече тој.

Истиот ден сценаристот ја гледал американската детективска серија „Колумбо“.

- Веднаш сфатив дека добив идеја за следната книга - вели тој.

Извор: n1.info.hr
Фото: Screenshot/YouTube