22.08.2024 Наука

Стартап ги учи компјутерите да препознаат мирис на кафе или болест

Човечките сетила - видот, слухот, вкусот, мирисот и допирот, ни помагаат да се движиме низ светот. Досега овие сетила беа карактеристични само за живите суштества, но тоа полека се менува.

Развојот на вештачката интелигенција им овозможи на компјутерите да ги имитираат видот и слухот, а една компанија сака да го дигитализира и сетилото за мирис.

Стартапот „Осмо“ се обидува да користи вештачка интелигенција за да им овозможи на компјутерите да генерираат мириси на начинот на кој луѓето генерираат звуци и слики.

Зад „Осмо“ стои Алекс Вилчко, доктор по миризлива неврологија, кој ги усовршил своите вештини за машинско учење во „Гугл рисрч“, каде што работел на проект за да им помогне на компјутерите да предвидат како мирисаат различните молекули врз основа на нивната структура. Тој развил уникатна технологија која треба да го дигитализира човечкото сетило за мирис.

Како што објаснува Вилчко, дигитализирањето на сетилото за мирис може да им помогне на лекарите да откријат одредени болести.

Знаеме дека мирисот содржи информации што можеме да ги користиме за да откриеме болест. Но, компјутерите не можат да го зборуваат тој јазик и не можат да ги толкуваат тие податоци.

Дигитализирањето на сетилото за мирис е нешто на што се надева, а моментално е фокусиран на создавање побезбедни, поодржливи ароматични молекули за мириси во секојдневните производи, од парфем до детергент за перење.

- Мислиме дека можеме подобро, дека можеме да создадеме подобри и побезбедни состојки кои не се токсични, не ја иритираат кожата или очите - вели Вилчко.

За да го направат ова, Вилчко и неговиот тим го обучиле нивниот модел со вештачка интелигенција на збир на податоци од 5.000 ароматични молекули во различни категории на мириси - цветни, овошни итн.

Меѓутоа, проблемот е што на компјутерите им е тешко да ги анализираат молекулите што ги сочинуваат аромите или мирисите поради нивната сложена структура. Но, благодарение на напредокот во технологијата за вештачка интелигенција, моделот успешно препознал шеми во различните структури на молекули и го применил тоа знаење за препознавање на мирисите на другите молекули.

Вилчко истакнува дека неговата технологија би можела да се искористи за дигитализирање на мирисот, односно за создавање точна копија од него на друго место. На пример, ако некој сними видео на море, покрај видеото и звукот, на вашиот компјутер ќе можете да помирисате сол, горчливи билки и слично.

И со текот на времето оваа технологија би можела да се искористи за рано да се идентификуваат болестите.

Извор: Zimo.dnevnik.hr
Фото: Freepik