23.07.2024 Живот

Јапонската влада сака да открие зошто младите не сакаат да стапат во брак

Јапонската влада почна да ги консултира младите луѓе за нивниот интерес за брак со оглед на тоа што Јапонија продолжува да се бори со демографската криза, што се очекува да резултира со нагло намалување на населението во следните децении.

Агенцијата за деца и семејства, основана во април 2023 година, го одржа својот прв состанок на работната група во петокот за да ги поддржи младите во нивните напори да најдат партнери преку запознавање и склопување бракови. Меѓу присутните беа оние што размислуваат за брак во иднина и експерти упатени во предизвиците со кои се соочуваат помладите луѓе.

Владата знае дека идејата за брак меѓу младите е различна од она што некогаш се сметаше за стандардно и побара мислења од експерти.

- Главната хипотеза е дека бракот и воспитувањето треба да се базираат на почитување на различните вредности и начини на размислување на поединците. Би биле благодарни доколку ги слушнеме вашите вистински гласови, што мислите и што ве спречува да ги остварите вашите желби - изјави Ајуко Като, државен министер за политики поврзани со децата.

Агенцијата ги наведе резултатите од истражувањето на слободни луѓе, на возраст од 25 до 34 години, кое покажа дека 43,3 отсто од мажите и 48,1 отсто од жените изјавиле дека немале можност да запознаат потенцијални партнери во 2021 година. Многумина рекоа дека не направиле ништо за да ги зголемат своите шанси, како на пример да присуствуваат на настани како свадби или да побараат од пријателите да ги запознаат со некого.

Бидејќи релативно малку деца се раѓаат од невенчани луѓе во Јапонија, падот на бракот е наведен како значајна причина за ниската стапка на наталитет и стареењето на населението. Во 2023 година, првпат од 30-тите години, бројот на бракови падна под 500.000. Во меѓувреме, раѓањата се намалија за 5,1 отсто, на 758.631, што е ново рекордно ниско ниво и речиси достигна 755.000, бројка што Националниот институт за истражување на населението и социјалната сигурност ја предвиде за 2035 година.

Истражувањата покажаа дека многу млади Јапонци не сакаат да стапат во брак или да имаат семејства поради загриженоста за високите трошоци за живот во големите градови, недостигот на добри работни места и работната култура што им отежнува на двајцата партнери да имаат работа, или жените да работат полно работно време откако ќе имаат деца.

Локалните самоуправи одговорија со мерки кои се движат од дневен престој до запознавање партнери. Во јуни градската влада на Токио соопшти дека ќе лансира апликација за запознавање.

Економистот Такаши Кадокура вели дека напорите на локалната власт за промовирање на бракот не функционираат и браковите не се зголемуваат поради зголемениот број нередовни работници на кои им е финансиски тешко да основаат семејство.

Извор: The Guardian
Фото: Freepik