04.07.2024 Живот

Постојат само две безбедни места кога има бура со грмотевици

Невремето со грмотевици е вообичаено во летните и пролетните месеци, а доколку некогаш се најдете на отворено во текот на такво нешто, најдобро би било да најдете безбедно место за засолниште. Експерт открива кои две безбедни места можат да ви го спасат животот.

Каде е најбезбедно?

- Постојат само две безбедни места кога има невреме со грмотевици: целосно затворено метално возило или голема зграда. Надвор нема безбедно место - вели метеорологот Крис Вагаски.

Ако голема зграда биде погодена од гром, енергијата ќе се движи низ жиците и цевките. Затоа, при невреме со грмотевици не треба да користите телефони со кабел, да играте видеоигри или да користите други приклучени уреди, или пак да користите водовод (не туширајте се и не мијте садови). Исто така, држете се подалеку од прозорците за време на бура.

Што подалеку од прозорец

- Прозорецот создава празнина во ѕидот, па ако удри гром, може да ја прескокне таа празнина, а ако стоите до него, може во вас да удри громот - вели Вагаски.

Целосно затворено метално возило е важно од истите причини. Електричната енергија патува низ металното тело на автомобилот, обезбедувајќи ја безбедноста на патниците.

Небезбедно е да стоите под дрво.

- Молњата обично удира во високи и изолирани работи. Дрвото е токму тоа. Значи, ако стоите во близина на дрво, вие сте цел на гром.

Вагаски вели дека најдоброто нешто што треба да го направите кога има бура со грмотевици е веднаш да отидете на безбедно.

Што да направите ако нема безбедно засолниште?

-Не се препорачува клекнување. Тоа ве спречува да стигнете на безбедно место и не обезбедува никаква дополнителна безбедност – советува Вагаски.

Друг мит е дека ако легнете на земја, го распрскувате напонот кога струјата поминува низ вас. Вагаски ги советува луѓето да се шират во групи. Со разделувањето ги зголемувате шансите некој да не биде погоден од гром и да може да им помогне на повредените.

Извор: slobodnadalmacija.hr

Фото: Freepik