04.10.2024 Технологија

Нови ВИ-очила со кои може да откриете име, адреса и телефонски број само ако погледнете во човекот

Дали некогаш сте сонувале да имате моќ на суперхерој како Ајронмен, па да можете веднаш да дознаете нечии лични податоци - домашна адреса, име, телефонски број и многу повеќе - само со поглед?

Група студенти од „Харвард“ го постигнаа тоа со помош на иновативните очила за вештачка интелигенција наречени „Ај-екс реј“.

Според нив, целта на оваа алатка не е за злоупотреба.

- Нашата цел е да ги демонстрираме моменталните способности на паметните очила, машините за пребарување лица, моделите на големи јазици (ЛЛМ) и јавните бази на податоци, подигнувајќи ја свеста дека извлекувањето нечија домашна адреса и други лични податоци само од неговото лице на улица е можно денес - додаваат студентите.

Како функционираат очилата?

„Ај-екс реј“ имаат четири различни технологии кои се појавиле само во изминатите неколку години. Паметните очила се опремени со камера за да се сними слика од лицето на една личност во јавност. Учениците користеле „Мета реј банс 2“ во својот експеримент бидејќи речиси и да не се разликуваат од обичните очила. Потоа, сликата се обработува со помош на модели за препознавање лице слични на оние што ги користат пребарувачите „Пим ајс“ и „Фејсчек.ај-ди“.

Овие модели можат да го споредат лицето со јавно достапни слики на интернет и да ги обезбедат соодветните УРЛ-адреси.

Откако ќе се откријат УРЛ-адресите, тие се преземаат и се користи ЛЛМ за да се извлечат детали, како што се името на поединецот, занимањето и други лични информации од овие неструктурирани податоци.

Употреба на вештачка интелигенција

„Ај-екс реј“ се единствени затоа што работат целосно автоматски благодарение на неодамнешниот напредок во ЛЛМ. Системот го користи капацитетот на ЛЛМ за да разбере, обработува и организира обемни информации од различни потекла.

Тоа ги заклучува односите помеѓу изворите на интернет, како што е поврзување име од една статија до друга и логично анализирање на идентитетот и личните детали на личноста преку текст. Комбинацијата на ЛЛМ и пребарувањето на слики овозможува целосно автоматско и сеопфатно извлекување податоци, што претходно беше недостижно само со користење на традиционалните методи.

Сепак, „Ај-екс реј“ брзо ги истакна значајните грижи за приватноста.

Извор: interestingengineering.com

Фото: Freepik