06.10.2024 Живот

Јапонски техники за детоксикација на умот

Ако сакате да го подобрите вашиот фокус, јасноста со која го гледате светот, најдобриот начин да го постигнете тоа е да направите детоксикација на вашиот ум, да се поврзете со другите, да вежбате доследност и да прифатите предизвици.

Друга значајна работа е да го препознаете фактот дека успехот доаѓа од мирна, урамнотежена и среќна состојба на умот, а не од нешто што можете да го постигнете со тоа што секогаш сте под стрес и вознемирени.

Но, како да бидете посмирени во животот, со такви бурни и предизвикувачки секојдневни рутини?

Ви претставуваме неколку практични техники за ефикасна детоксикација на вашиот ум и постигнување среќен, мирен и оптимистичен став во животот. Овие моќни техники се преземени од јапонската филозофија и се користеле уште од античко време за да се постигне крајна цел: живеење исполнет и значаен живот.

„Шинрин-јоку“

„Шинрин-јоку“ значи шумско капење. Станува збор за освежувачка техника за постигнување голема ментална јасност и задоволство во животот. Вклучува поминување долго време во природни еколошки средини, особено шумски области, за целосно да се потопите во природата. При оваа техника едноставно треба да се фокусирате на мирисите, звуците и глетките на природата додека постојано се ослободувате од секојдневниот стрес.

„Зазен“

„Зазен“ на јапонски значи седечка медитација. Оваа техника вклучува седење во удобна, но остра положба, со фокус на вашето дишење, додека нежно и постојано го оддалечувате вашиот ум од сите работи што можат да ви го одземат вниманието, како и од негативните мисли и преголеми емоции. Оваа едноставна техника може да се покаже како неизмерно корисна за да бидете присутни во моментот, оставајќи го зад себе менталниот неред, негативните емоции и непотребните грижи и стрес.

„Кинсуги“

Ова е едноставна, но ефикасна техника за детоксикација на вашиот ум и значи прифаќање на несовршеноста. Оваа јапонска уметност вклучува поправање на скршената керамика со скапоцености како сребро, злато или платина. Тоа е симбол на убавината во несовршеноста која ве охрабрува да ги прифатите вашите несовршености и да ги доживувате предизвиците како можност за раст.

„Кајзен“

Техниката наречена „кајзен“ значи да се напредува за постојано подобрување во животот. Спроведувањето мали, но постојани промени во вашиот секојдневен живот може значително да помогне во намалувањето на чувствата што ве преплавуваат. Оваа практика може да вклучи поставување мали цели или усвојување нови навики кои ги зголемуваат ефикасноста и благосостојбата.

„Ваби-саби“

Ова е јапонска филозофија која ја нагласува важноста да се слави убавината на едноставноста. Оваа филозофија ги цени уникатните квалитети на нештата, како и недостатоците како прекрасен дел од животот. Со вклучување на ваби-саби во вашиот живот, можете ефективно да создадете мирен, хармоничен и избалансиран простор и средина, промовирајќи чувство на тишина и спокојство во животот.

Извор: Indiatimes.com
Фото: Freepik