07.07.2024 Наука

Сините океани на Земјата мистериозно стануваат зелени

Ново истражување предводено од Б. Б. Каел од Националниот центар за океанографија на Велика Британија откри значителна промена во бојата на светските океани, со далекосежни последици за морските екосистеми и глобалниот циклус на јаглерод.

Истражувањето, кое анализира 20-годишни податоци од сателитот „Аква“ на НАСА, покажа дека 56 отсто од глобалната површина на морето претрпе забележителна промена во бојата од 2002 година, првенствено стана позелена. Оваа промена на бојата, иако е суптилна за човечкото око, дава клучни сознанија за здравјето и составот на океанските екосистеми.

Трендот на позеленување е особено изразен во тропските и суптропските региони, што укажува на потенцијални промени во фитопланктонските заедници - микроскопски организми кои ја формираат основата на мрежата на морската храна.

Истражувањето ги искористи податоците од инструментот МОДИС на сателитот „Аква“, кој ја следи бојата на океаните веќе две децении. Со анализа на целиот спектар на видливата светлина што се рефлектира од површината на океанот, истражувачите беа во можност да детектираат промени кои традиционалните мерења на хлорофилот можеби ги пропуштиле.

Каел нагласи дека овие промени во бојата веројатно значат пошироки промени во океанските екосистеми, потенцијално вклучувајќи различни збирови на планктони, зголемени честички на остатоци или промени во популацијата на зоопланктонот. Истражувачкиот тим ја отфрли можноста за широко распространето загадување или пластика како причина.

Еден клучен фактор идентификуван во истражувањето е зголемената стратификација на океаните поради климатските промени. Како што површинските води се загреваат и стануваат помалку склони кон мешање со подлабоки слоеви богати со хранливи материи, се создаваат услови за живот на одредени видови планктони приспособени на средини сиромашни со хранливи материи.

Претстојната сателитска мисија „Пејс“ на НАСА, која треба да биде лансирана во 2024 година, ветува дека ќе обезбеди уште подетални набљудувања на бојата на океаните, потенцијално нудејќи дополнителни сознанија за разновидноста на фитопланктоните и стапките на раст.

Како што се продлабочува знаењето на истражувачите за овие промени, станува сè појасно дека променливите бои на нашите океани се видлива манифестација на длабоките влијанија на климатските промени врз највиталните екосистеми на Земјата.

Извор: India Today
Фото: Freepik