07.08.2024 Наука

Неверојатно видео прикажува како шимпанзата изговараат човечки зборови

Старите снимки од шимпанза во заробеништво кои го изговараат зборот „мама“ сугерираат дека нашите најблиски живи роднини би можеле да ги имаат нервните градежни блокови за говор.

Со децении истражувачите претпоставуваа дека разликите помеѓу мозокот на приматите објаснуваат зошто само луѓето можат да обликуваат значајни звуци. Но, проучувајќи две шимпанза видени во јавно достапно домашно видео и филм од 60-тите, фонетичарот и когнитивниот научник Аксел Екстром заедно со колегите од Кралскиот институт за технологија, мислат дека претпоставката може да се заснова на лажна хипотеза.

- Хипотезираната исчезната врска што ги спречува шимпанзата од доброволно спојување вилица-глас очигледно не постои - велат истражувачите во нивниот труд.

Пребарувајќи низ старите јавни видеа, Екстром заедно со неговиот тим, пронајдоа две неповрзани шимпанза на различни континенти кои изговараат звуци како „мама“, збор за кој се тврди дека ги научиле нивните старатели што зборуваат англиски.

- Постои дискусија за тоа дека „мама“ можеби е меѓу првите зборови што се појавуваат во човечкиот говор - објаснуваат истражувачите.

Звукот „м“ е вообичаен кај човечките јазици и често е еден од првите звуци што ги создаваат човечките бебиња, така што моделот „м-самогласка-м“ е релативно лесен за човек да го произведе.

Заедно со претходно истражување во кое Екстром анализираше звучна снимка од трето шимпанзо во телевизиски филм од 60-тите, кој ги кажува зборовите „тато“ и „чаша“, наодите покажуваат дека мозокот на шимпанзото е способен намерно да повторува барем некои од звуците што ги слуша.

- Овие резултати потврдуваат сè поголем број докази дека големите мајмуни учат вокално производство - пишуваат истражувачите.

Ова значи дека нашиот невролошки аудиовокален систем може да биде многу постар отколку што претходно се мислеше. Нашата лоза на примати последен пат имала заеднички предок со шимпанзата пред милиони години.

Додека шимпанзата обично ги фаворизираат гестовите наместо звукот кога комуницираат меѓу себе во дивината, тие користат и различни вокализации. Уште повеќе, нивниот јазик заснован на гестови е структуриран исто како и нашиот вокален. Мајмуните-гибони исто така се познати по тоа што произведуваат повеќе од 20 различни звуци со различни значења.

Претходните извештаи за говорот на приматите беа oтфрлени во отсуство на ригорозни анализи, но сето ова покажува дека отсуството на доказ не е исто што и доказот за отсуство, тврдат Екстром и тимот.

Животните вклучени во познатите проекти на јазикот на мајмуните од пред 50 години биле подложени на неприродни услови, вклучувајќи социјална изолација и запоставување, често откако биле трауматично одделени од нивните мајки. Ова не би им дозволило на таквите задолжително социјални и високо интелигентни примати праведно да ги претставуваат нивните сопствени способности.

Обидите да се избегне хуманизирање на животинските субјекти, понекогаш, наместо тоа, создадоа пристрасност во спротивната крајност, придонесувајќи за нашето огромно потценување на животинската интелигенција.

- Големите мајмуни можат да произведат човечки зборови. Неуспехот да се демонстрира ова пред половина век беше вина на истражувачите, а не на животните - заклучуваат Екстром и неговите колеги.

Извор: Science Alert
Фото: Screenshot/YouTube