14.07.2024 Наука

Загадувањето на воздухот повеќе им штети на опрашувачите отколку на штетниците

Пчелите и другите корисни бубачки се несразмерно оштетени од загадувањето на воздухот во споредба со штетниците кои ги уништуваат посевите, покажала нова студија објавена во „Нејчр комјуникејшнс“.

Истражувачите од Универзитетот во Рединг анализирале податоци од 120 научни трудови за да разберат како 40 вида инсекти во 19 земји реагираат на загадувачите на воздухот како озон, азотни оксиди, сулфур диоксид и честички. Опрашувачите - вклучувајќи пчели и некои молци и пеперутки - доживеале пад од 39% во ефикасноста на потрагата по храна откако биле изложени на зголемени нивоа на загадување на воздухот. Спротивно на тоа, вошките што јадат растенија и другите штетници не биле значително погодени.

Студијата има важни импликации за земјоделството и безбедноста на храната.

Д-р Џејмс Рајлс, од Универзитетот во Рединг ја предводел студијата.

- Загадувањето на воздухот е недоволно ценета закана за инсектите кои ни го олеснуваат животот. Пчелите кои ги опрашуваат нашите цвеќиња и осите кои обезбедуваат природна контрола на штетниците се изложени на ризик од дополнително опаѓање доколку не се решат нивоата на загаденост на воздухот. Се соочуваме со сценарио „изгуби-изгуби“ каде што загадувањето на воздухот им штети на корисните инсекти без да влијае врз штетниците, што потенцијално ќе доведе до поголема штета на посевите, намалени приноси и помалку храна на полиците во супермаркетите. Популацијата на инсекти веќе се намалува на глобално ниво, што значи дека ни требаат построги регулативи за квалитетот на воздухот за да ги заштитиме најтешките работници во природата - истакнал тој.

Различни мириси

Истражувачите велат дека корисните инсекти - како што се пчелите и осите - се попогодени од загадувањето на воздухот поради нивната зависност од комуникација базирана на мирис. Многу корисни инсекти користат хемиски сигнали од воздухот за да лоцираат цвеќиња, да најдат партнери или да го уловат својот плен. Загадувачите на воздухот можат хемиски да ги променат овие миризливи патеки или да ја попречат способноста на инсектите да ги детектираат, што во суштина го нарушува нивниот сетилен пејзаж. Спротивно на тоа, многу штетници помалку се потпираат на знаците за мирис на долги растојанија, а повеќе на директен контакт или визуелни знаци, што ги прави помалку ранливи на ефектите од загадувањето на воздухот.

Студијата се фокусирала на тоа како загадувањето на воздухот влијае врз различните аспекти на однесувањето и биологијата на инсектите, вклучувајќи ги хранењето, растот, преживувањето, репродукцијата и способноста да се лоцираат изворите на храна. Од сите овие фактори, способноста на инсектите да најдат храна била најтешко нарушена од загадувањето на воздухот, опаѓајќи во просек за околу една третина.

Озонот е особено штетен за корисните инсекти, за 35% намалувајќи ја нивната способност да напредуваат и да ги извршуваат своите улоги во екосистемот. Дури и ниските нивоа на озон под сегашните стандарди за квалитет на воздухот предизвикале значителна штета. Азотните оксиди, исто така, значително ги нарушуваат корисните инсекти.

Извор: phys.org

Фото: Freepik