15.10.2024 Технологија

Медицината е сто години напред благодарение на првиот получовечки робот

Научниците постигнаа револуционерен пробив во научната фантастика создавајќи го првиот получовечки робот во светот. Се работи за получовечки робот за хируршки операции, инспириран од оригами, и ова е само почеток на новата ера во медицината.

Спој на прецизна технологија и античка уметност: како принципите на оригами ја обликуваат роботиката

Тешко е да се замисли некоја уметничка форма која би можела да биде подалеку од роботиката од оригамито - класичната јапонска уметност на виткање хартија. Институтот за биологија и инженерство „Вис“ од Харвард и Факултетот за инженерство и применети науки „Џон А. Полсон“ развиле роботска рака која содржи зглобови и актуатори, кои се активираат и контролираат со магнетно поле.

Овој получовечки робот користи принципи на превиткување слични на оригами за да ја натера роботската рака да се свиткува на прецизен начин, слично на човечките движења. Изненадувачки, неговата едноставност е клучот за неговата функционалност. Движењето не е само прецизно и повторувачко, туку може да се приспособи за да создаде посложени движења.

Поради отсуството на батерии и жици, роботот може да се контролира со надворешен извор на енергија. Оваа иновација ги надминува проблемите карактеристични за традиционалните медицински роботи.

Минимално инвазивната хирургија добива поттик благодарение на новата генерација мали роботи

Можеби најпривлечниот аспект на еволуцијата на медицината во изминатите неколку децении е способноста да се вршат минимално инвазивни операции, а овој робот е најблиску до тоа.
Во иднина, получовечки роботи би можеле да ја следат внатрешната состојба на пациентите во реално време, да помагаат во дијагностицирање болести, па дури и да бидат терапевтски алатки. Оваа посебна флексибилност, заедно со способноста да се напојува и да се полни надворешно и без жици, овозможува широк спектар на опции во здравствената заштита.

Сепак, користењето на овие роботи за медицински цели е само врвот на ледениот брег од она што може да се постигне со получовечките роботи.

Дизајнот е функционален, практичен и флексибилен за индустриски апликации, особено онаму каде што прецизноста и брзината се неопходни. Без разлика дали станува збор за изградба на мали електронски уреди или ракување со чувствителни материјали, новиот получовечки робот има механика што ги задоволува потребите на многу индустрии.

Наскоро би можеле да бидеме сведоци на уште пософистицирани верзии на овие роботи, кои не само што можат да му служат на човештвото, туку можат да работат заедно со луѓето на досега незамисливи начини.

Извор: benchmark.rs

Фото: YouTube screenshot