16.05.2024 Живот

Зошто филмовите ве тераат да навивате за психопатските ликови?

Ако некој ве праша кој ви е омилен филмски лик на сите времиња, кој би ви паднал на ум? Можеби инстинктивно ќе помислите на херои како Кетнис Евердин од „Игрите на гладот“ или Лук Скајвокер од „Војна на ѕвездите“. Ликовите како Волдеморт од Хари Потер или Ени Вилкс од „Мизери“ веројатно не би биле на врвот на вашата листа.

Сепак, неодамнешните студии покажуваат дека постои посебна привлечност во наративната структура која ни овозможува да сочувствуваме со морално сомнителните ликови. Во доменот на измислените приказни, можеме да истражуваме нијанси на морална двосмисленост и да најдеме поврзаност со ликови од кои би бегале во реалниот живот.

Зошто навиваме за психопати?

Овој феномен може да ја објасни огромната популарност на ТВ-сериите како „Суксешн“, кои освоија значајни признанија на доделувањето на наградите „Златен глобус“ во 2024 година и и покрај нивните очигледни недостатоци, не можеме, а да не развиеме наклонетост кон овие морално погрешни поединци.

Размислете за ремек-делото на Алфред Хичкок од 1960 година „Психо“, кој се смета за еден од најдобрите психолошки трилери. Хичкок вешто манипулира со перспективата на публиката, прво усогласувајќи ги нашите симпатии со Мерион, лик кој бега откако краде голема сума пари. Меѓутоа, нашата верност брзо се префрла на нејзиниот убиец Норман Бејтс, како што се развива приказната.

Сјајот на Хичкок лежи во неговата способност да ја вовлече публиката во постапките на Бејтс. Клучната сцена која вклучува фрлање на телото на Марион предизвикува висцерален одговор, што ефективно ги прави гледачите соучесници во злосторството. Кога сме занесени во приказна, нашиот фокус се префрла од личните грижи кон комплицираната динамика на наративот. Принудени сме да ги населиме умовите на ликовите, дури и на морално одвратните, и да ги усвоиме нивните цели и мотиви.

Во едно истражување, сличен феномен бил забележан меѓу учесниците кои гледале неверојатен краток филм на Хичкок. Првично фокусирани на едноставна цел, учесниците станале толку занесени во неизвесноста на приказната што ја заборавиле својата цел, наместо да ѝ дадат приоритет на мисијата на главниот лик.

Оваа тенденција да се нурне во наративот произлегува од нашата вродена предиспозиција за раскажување приказни, вкоренета од детството преку изложување на наративи во различни форми. Приказните нè маѓепсуваат, нè пренесуваат во алтернативни реалности каде што губиме трага од нашата околина.

Феноменот се протега и низ литературата

Не ограничувајќи се на областа на киното, литературата исто така ги олеснува емоционалните врски со ликовите поттикнувајќи емпатија. Студиите покажале дека читателите на фикција покажуваат повисоки нивоа на емпатија, што сугерира дека изложувањето на различни наративи го збогатува нашето разбирање за човечките искуства.

Измислените приказни нудат единствена авенија за истражување непознати перспективи и идеи, проширување на нашите когнитивни хоризонти. Изложеноста на сложени заплети и разновидни ликови во книжевната фантастика поттикнува нијансиран светоглед, поттикнувајќи ја приемчивоста кон различните гледишта.

Без разлика дали преку филмот, телевизијата или литературата, приказните нè туркаат да ги прошириме нашите имагинативни граници, охрабрувајќи ја толеранцијата на конкурентните наративи. Затоа, следниот пат кога ќе се најдете себеси дека сочувствувате со морално двосмислениот лик од вашето омилено шоу, запомнете - сето тоа е дел од моќта на фикцијата.

Извор: krenizdravo.dnevnik.hr

Фото: Freepik