16.08.2024 Здравје

Важно е што прво ќе изедете наутро: Избегнувајте ги овие 7 намирници на празен стомак

На празен стомак не е добро да се јаде првото нешто што ќе ви дојде при рака наутро, бидејќи, како што објаснуваат лекарите, нашите тела постеле преку ноќ и им треба вистинското „гориво“ за да започне метаболизмот и нивото на енергија за денот кој е пред нас. Некои намирници најмногу се избегнуваат на празен стомак бидејќи може да предизвикаат тешко варење, надуеност или непријатност.

Некоја храна на празен стомак може да предизвика цревни или дигестивни проблеми

Иако припаѓаат на здравата храна, некои намирници можат да предизвикаат проблеми доколку се консумираат прекумерно. Првиот оброк наутро е многу важен, бидејќи тогаш човек јаде по пауза од речиси 10 до 12 часа. Токму затоа треба да внимаваме што јадеме по оваа „празнина“ за да го зачуваме здравјето. Првото нешто што влегува во вашиот стомак додека го започнувате денот одлучува како ќе помине остатокот од денот.

Некои намирници може да предизвикаат цревни или дигестивни проблеми доколку се консумираат на празен стомак. За да го заштитите вашиот дигестивен систем и цревата, неопходно е да направите план за корисна храна за празен стомак. На пример, киселата храна може да ја иритира слузницата на желудникот и да доведе до киселини кога се консумира наутро.

Храна што треба да ја избегнувате на празен стомак:

Кафе

Дали сте некој кој не може да го започне денот без шолја црно кафе? Колку и да сака, тој ритуал на празен стомак не е здрав. Нутриционистите нагласуваат дека кафето е богато со кофеин, познато по своите својства кои ја зголемуваат будноста. Меѓутоа, кога се консумира на празен стомак, може да има спротивен ефект, потенцијално да предизвика вознемиреност и нервоза. Пиењето кафе на празен стомак може да го зголеми производството на стомачна киселина и да предизвика непријатност кај некои луѓе. За да не е на празен стомак, совет е прво да земете една лажичка мед со многу млака вода.

Зачинета и пржена храна

Зачинетата храна може да ја иритира слузницата на желудникот и да доведе до рефлукс на киселина или варење. Експертите нагласуваат дека наутро, на празен стомак, не треба да јадете зачинета храна како кинеска храна или храна со сос од кари. Зачините и зачинетите сосови можат да ја иритираат слузницата на желудникот, предизвикувајќи непријатност и влијаејќи на варењето и излачувањето. Исто така, бидејќи сите овие зачини се претежно пржени, експертите истакнуваат дека пржената храна е богата со нездрави масти и тешко може да се вари во желудникот на празен стомак.

Цитрусно овошје

Цитрусното овошје природно содржи киселини кои можат да предизвикаат иритација на желудникот кога се јадат на празен стомак. Цитрусните овошја како портокали, лимони, грејпфрути, лимети...треба да се избегнуваат на празен стомак. Ова овошје содржи високо ниво на лимонска киселина која може да ја зголеми киселоста на желудникот, што доведува до киселини и слични проблеми.

Газирани пијалаци

Газираните пијалаци треба да се избегнуваат наутро на празен стомак бидејќи можат да предизвикаат гасови и надуеност. Во принцип, се препорачува воопшто да не се консумираат овие пијалаци. Газираните пијалаци предизвикуваат непријатност во стомакот, иритација на слузницата на желудникот и намалување на циркулацијата на крвта и зголемување на шеќерот во крвта.

Слатка храна

Слатката храна може да предизвика зголемување на нивото на шеќер во крвта, што предизвикува намалување на гликозата подоцна во текот на денот. Крајно нездраво е денот да го започнете со залак слатко и чоколадо. Панкреасот не е во состојба да ја реплицира количината на инсулин што ви е потребна за таа количина шеќер на празен стомак. Ова може да ја уништи киселинско-базната рамнотежа на телото. Наместо тоа, земете слатки на работа и консумирајте ги кога ќе се чувствувате слабост во енергијата.

Преработена храна

Преработената храна е целата конзервирана, пастеризирана и пакувана. Таа припаѓа во високо преработени производи кои треба да се избегнуваат бидејќи се полни со сол, шеќер и конзерванси. Сите овие адитиви – конзерванси, додатоци и вештачки состојки можат да му наштетат на нашето здравје и да го отежнат функционирањето на желудникот.

Млечни производи

Млечните производи може да бидат тешки за варење за некои луѓе, особено на празен стомак. Конзумирањето на ферментирани млечни производи како што е јогуртот на празен стомак, ги прави бактериите на млечна киселина присутни во јогуртот неефикасни поради високите нивоа на киселина во желудникот. Понатаму, поради високите нивоа на киселина, желудникот произведува хлороводородна киселина, што доведува до киселост.

Извор: eklinika.telegraf.rs

Фото: Freepik