23.07.2024 Живот

Копањето дупка на песочна плажа не е безопасно

Во февруари 2024 година седумгодишно девојче трагично загина откако падна во дупка длабока 1,5 метар што ја ископала со нејзиниот брат. Обидите за спасување биле неуспешни, и покрај брзото пристигнување на пожарникарите:

- Како долгогодишен истражувач на крајбрежните науки, бев повикан да помогнам во истрагата за оваа трагедија. Иако случајните минувачи веднаш реагираа за да го ослободат девојчето, пожарникарите пристигнаа предоцна - напишал Стивен П.Летерман.

Копањето дупки во песокот може да изгледа безопасно, но ако дупката е доволно длабока и пропаднете, многу е тешко да излезете од неа. Всушност, студиите покажуваат дека повеќе луѓе умираат од задушување во песок отколку од напади на ајкула. Песокот не е специфичен материјал, туку големината на честичките, која варира од 0,06 до 2 милиметри. Кварцен песок најчесто се наоѓа на плажите, додека тропските брегови се богати со корален песок направен од калциум карбонат.

Сувиот песок формира куп со наклон од околу 33 степени, познат како агол на мирување. Овој агол ја покажува најстрмната падина на која зрната остануваат стабилни. Влажниот песок е постабилен поради површинскиот напон помеѓу водата и зрната, но пропаѓа кога се суши. Кога песокот се суши или кога некој ќе застане близу до работ на дупката, може да се сруши и да го закопа внатре. Песокот брзо ги пополнува сите празнини, оставајќи малку или никаков воздух за дишење.

За разлика од снежните лавини, каде што жртвите можат да создадат воздушни џебови, песокот не ја нуди оваа можност. Спасувањето од дупка во песокот е многу тешко поради тежината и нестабилноста на песокот. Спасувачите мора да дејствуваат брзо, имајќи само три до пет минути за да спасат заробено лице.

Опасна активност

Пожарникарите користат штици за да ги стабилизираат рабовите на дупката за време на спасувањето. Експертите препорачуваат дупките да не се копаат подлабоко од висината на коленото на најнискиот човек во групата, односно максимум 0,6 метри.

Ако дојде до колапс, фокусот треба да биде на ослободување на горниот дел од градниот кош. Премногу луѓе во дупката може да ја влошат ситуацијата, па затоа најдобро е само двајца до тројца спасувачи да работат блиску до жртвата, додека другите да го отстрануваат песокот од дупката. Уривањето на песочните дупки предизвикало 31 смртен случај во САД од 1997 до 2007 година, главно деца и 87% мажи. Во овој период, 21 лице го преживеале колапсот, иако на многумина им била потребна реанимација.

Жртвите од падот биле на возраст од 3 до 21 година, а дупките биле со дијаметар од 0,6 до 4,6 метри и длабочина од 0,6 до 3,7 метри. Уривањата се предизвикани од копање, скокање или случајно паѓање во дупка. Овие падови може да се случат ненадејно и во ситуации кои не изгледаат опасни. Следниот пат кога ќе бидете на плажа, внимавајте на дупките во песокот и веднаш пополнете ги за да спречите несреќи. Дури и плитка дупка може да предизвика повреда ако некој налета на неа.

Извор: klik.hr

Фото: Freepik