28.08.2024 Наука

Еднонеделна пауза од социјалните мрежи може да донесе големи придобивки за менталното здравје

И академските истражувања и написите во популарните медиуми се полни со докази дека користењето на социјалните мрежи може да има негативно влијание врз менталното здравје на луѓето, особено кај младите. Истражувачите се загрижени за потенцијалот на фотографиите на социјалните мрежи, кои можат негативно да влијаат врз сликата што младите жени ја создаваат за сопственото тело.

Сепак, голем дел од податоците што ја поврзуваат сликата на телото и употребата на социјалните медиуми се корелациски. Тоа ја отежнува потребата да се знае дали користењето на социјалните мрежи предизвикува телесно незадоволство кај младите жени, или дали младите жени кои веќе се борат со сопствената слика за телото може да имаат поголема веројатност да се свртат кон социјалните медиуми како средство за справување со своите проблеми.

Една нова студија од Универзитетот „Јорк“ во Торонто користела експеримент за да тестира дали еднонеделната пауза од социјалните мрежи може да ја подобри почитта кон телото кај младите жени. Резултатите покажуваат дека одговорот е потврден.

Бескрајните фотографии и видеа со жени кои изгледаат како да имаат „совршени“ тела, кожа и коса, може да предизвикаат жените да се чувствуваат лошо во врска со својот изглед. Чувството дека не ги исполнувате идеалите за изгледот може да доведе до незадоволство од телото, срам и нарушени ставови и однесувања поради исхраната.

Многу млади жени изјавуваат дека се свесни оти социјалните мрежи го имаат ова негативно влијание врз сликата за нивното тело и користат стратегии како „неследење“ на профили фокусирани на личниот изглед, во обид да го намалат влијанието. Иако тоа може да биде биде чекор во здрава насока, алгоритмите кои генерираат предложена содржина, заедно со постојаниот прилив на реклами, го оневозможуваат вистинското контролирање на содржината.

Во оваа нова студија истражувачите тестирале дали еднонеделната пауза од социјалните мрежи може да ја подобри сликата за телото кај младите жени. Студијата била релативно мала, со 66 студентки кои ги завршиле двете фази од студијата. Сите жени се опишале себеси како секојдневни корисници на социјалните мрежи и би биле подготвени и мотивирани да се одморат од нивното користење.

Во првата фаза жените се сретнале со истражувачот и завршиле неколку мерки поврзани со сликата за своите тела. Овие мерки вклучувале оцени за задоволството од телото, општата самодоверба и степенот до кој жените „купуваат“ културни идеали околу слабото тело („интернализација на слабиот идеал“). На жените, исто така, им било наложено да преземат апликација која ќе го следи користењето на нивните апликации на социјалните мрежи.

Потоа, истражувачите по случаен избор им доделиле на жените по еден од двата услови. Во експериментална состојба, на жените им било наложено да се одморат од користењето на социјалните мрежи, а на другите истражувачот им наложил да ги користат социјалните медиуми како што вообичаено би ги користеле.

На жените во експериментална состојба им биле дадени детални упатства кои вклучувале совети како користење блокатор на апликации и одјавување од сите профили на социјалните мрежи. Од жените во двете групи било побарано да го ограничат користењето на социјалните медиуми на нивниот паметен телефон (на пример, користење лаптоп или таблет) за периодот на студијата.

Една недела подоцна, учесниците повторно се сретнале со истражувачот и ги завршиле истите мерки. Жените во состојба на „пауза“ имаат тенденција да ги користат нивните социјални медиуми малку во текот на еднонеделниот период (околу 1,5 час во текот на неделата), но многу помалку од оние во контролната состојба (над 16 часа) - се вели во резултатите.

Жените кои направиле пауза на социјалните мрежи покажале зголемување на самодовербата (во сите домени - не само самодоверба за изгледот) и подобрено задоволство од телото. Жените кои биле најмногу изложени на ризик од негативните ефекти на сликата за телото на социјалните мрежи покажале најголемо подобрување од одморот од нив.

Овие резултати треба да се земат предвид со одредена претпазливост поради малата големина на примерокот на студијата и релативно тесниот примерок (студентки кои биле подготвени да се одморат од социјалните мрежи). Дополнително, жените знаеле дека студијата е фокусирана на ефектите врз сликата за телото. Тоа можеби влијаело врз нивните одговори на мерките за проучување. И покрај ограничувањата на студијата, резултатите се ветувачки и укажуваат на причинско-последична врска помеѓу отстапувањето од социјалните мрежи и подобрувањето на менталното здравје на младите жени.

Повеќе од половина од жените во состојба на „пауза“ рекле дека избегнувањето на социјалните мрежи е тешко, но станало полесно по неколку дена. Авторите, исто така, забележале дека жените во состојба на пауза пријавиле дека времето на социјалните мрежи го замениле со активности кои најверојатно се поздрави или поисполнувачки, како што се разговор со пријателите, читање, вежбање или спиење.

Извор: psychologytoday.com

Фото: Freepik