04.09.2024 Здравје

Истражувачите откриле дека употребата на електронски цигари го нарушува микробиомот на носот

Носот игра повеќе улоги отколку само да мирисаме. Тој е чувар на респираторниот тракт, способен да ги спречи бактериите и другите патогени да го напуштат носниот премин и да се сместат во белите дробови.

Слично на микробиомот во гастроинтестиналниот тракт и кожата, скапоцената рамнотежа помеѓу корисните бактериски, габични и вирусни колонии во носот може да се наруши. Оваа нерамнотежа може да доведе до прекумерен раст на штетни бактерии и може да ги направи луѓето подложни на респираторни заболувања, како што се хронична опструктивна белодробна болест и астма.

Д-р Елиза Хикман, поранешна студентка во лабораторијата на токсикологот за инхалација д-р Илона Јасперс, директор на Центарот за еколошка медицина, астма и белодробна биологија на Медицинскиот факултет при УНЦ, открива дека употребата на е-цигари и цигари може да предизвика нерамнотежа во назалниот микробиом.

Нивната студија може да биде важна за разбирање на имунолошките импликации од пушењето.

- Откривме дека составот на назалниот микробиом варира во зависност од полот, од разликите на електронската цигара наспроти употребата на цигари и колку биомаркери на никотин се наоѓаат во крвта. Нашите наоди бараат понатамошна истрага за тоа зошто и како употребата на е-цигари го нарушува имунолошкиот систем во назалниот микробиом и предизвикува нерамнотежа во респираторниот микробиом - истакнала Хикман, кој сега е постдокторски истражувач.

Претходното истражување на лабораторијата „Јасперс“ покажало дека употребата на електронски цигари може да влијае врз секојдневните функции на имунолошкиот систем во носот и да го направи човекот поподложен на вирусни инфекции како што е грипот. Знаејќи дека респираторниот микробиом ја поддржува респираторната имунолошка одбрана, Хикман и Јасперс сакале да знаат дали нерамнотежата во назалниот микробиом, која често е поврзана со болести на долните дишни патишта, може да биде предизвикана од употреба на е-цигари или цигари.

Здружувајќи се со д-р Мет Волфганг и Кристијан Рока од Институтот за белодробни дробови „Марсико“/Центарот за цистична фиброза на УНЦ, Хикман и Јасперс собрале и анализирале примероци течност од носната епителна обвивка од 20 непушачи, 28 корисници на е-цигари и 19 пушачи. Тие потоа користеле генетско секвенционирање за да го идентификуваат видот и количината на бактерии во назалниот микробиом.

Истражувачите идентификувале различни бактерии, некои штетни, а некои заштитни, во зависност од тоа дали луѓето користеле електронски цигари, пушеле обични цигари или ниту едно. „Staphylococcus aureus“, бактерија која може да предизвика пневмонија и други инфекции опасни за живот, е пронајдена во поголем број и кај корисниците на електронски цигари и кај пушачите во споредба со непушачите. „Lactobacillus iners“ - корисна бактерија која може да заштити од респираторни заболувања - почесто била пронајдена кај пушачите отколку кај непушачите.

Изненадувачки, истражувачите откриле дека постојат разлики во микробиомите кај машките и женските корисници на е-цигари. Хикман и Јасперс, исто така, откриле дека има разлики во носните бактерии меѓу луѓето кои имале високи и ниски нивоа на котинин, метаболит и индикатор за изложеност на никотин.

- Земени заедно, нашите податоци идентификуваа уникатна, зависна од полот имунолошки дисфункција на домаќинот, поврзана со употребата на е-цигари во носната слузница - рекла Јасперс.

Ова истражување е дополнително во зголемениот број студии кои покажуваат ефекти врз здравјето на респираторните органи поврзани со употребата на е-цигари. Имајќи предвид дека има сѐ поголем број истражувања кои покажуваат дека промените во назалниот микробиом може да бидат поврзани со белодробните заболувања и здравјето, дисбиозата на штетните и заштитните бактерии во носот на корисниците на е-цигари треба да биде загрижувачка.

Извор: medicalxpress.com

Фото: Freepik