06.10.2024 Здравје

Стресот и анксиозноста се најголемите непријатели на сонот кои можеме да ги надминеме на едноставни начини

Насобраниот стрес и анксиозноста нè придружуваат во текот на денот и често не нè пуштаат ниту навечер. Тешко се опоравуваме од напорите и обврските кои не ни даваат мир и ни го нарушуваат сонот. Менталниот стрес и анксиозноста се најчестите причини поради кои луѓето патат од несоница и бараат стручна помош, објаснува сомнологот проф. д-р Лоренс Чан од Медицинскиот центар „Векснер“ при Државниот универзитет во Колумбус, Охајо.

Мозокот сè уште обработува информации

Без разлика дали се обидуваме да запомниме нешто или прелистуваме список со задачи, мозокот сè уште е зафатен со обработка на информации, објаснува клиничкиот психолог и експерт за нарушувања на спиењето Мајкл Бреус.

-Штом ќе легнеме на креветот, сите тие информации едноставно ни налетуваат - вели Бреус.

Сепак, постојат неколку едноставни трикови кои можеме да ги искористиме за да ја измамиме несоницата.

Исклучете го телефонот, телевизорот, таблетот, лаптопот

Медиумите често се извор на дополнителен стрес. Би било добро да ги исклучите телефоните и лаптопите пред спиење. Светлината од екранот има негативен ефект врз мелатонинот, хормонот кој ни помага да заспиеме. Гледањето содржини полни со физичко и психичко насилство, може само да нè преоптоварува. Совет е да ги исклучите сите овие уреди еден час пред спиење и да не ги чувате во просторијата каде што спиете.

Откажете го времето за грижи и стрес

Стресот и секојдневните грижи се составен дел од животот. Одвојте 15 до 30 минути дневно и запишете ги вашите најголеми грижи. Ако е можно, размислете за изворите на стрес порано во текот на денот. Обидете се да спиете и утре наутро мирно размислете за проблемите. Се вели дека утрото е попаметно од вечерта. Можно е проблемот за кој размислуваме кога сме уморни да не биде толку нерешлив по 7 до 8 часа сон во текот на ноќта.

Направете рутина

Многу луѓе мислат дека спиењето е слично на дишењето. Сепак, тоа не е точно, според експертите. Современиот свет нуди многу различни стимули 24 часа на ден. Ако немаме начини да ги заобиколиме сите овие стимули, тие ќе продолжат да нè прогонуваат во вечерните часови пред да заспиеме, вели д-р Дејвид Броднер од Центарот за синуси, алергии и здравје на спиење во Флорида.

Започнете 30 минути пред спиење да се подготвувате, слушајте музика која ве релаксира, читајте, обидете се некако да се одделите од секојдневните грижи, макар и накратко.

Вежби за дишење

Длабокото дишење може да ни помогне да го надминеме стресот, да нè опушти и да ни помогне полесно да заспиеме. За да заспиете, пулсот мора да се забави, а техниките на дишење се еден од најдобрите начини за постигнување на оваа цел. Д-р Бреус ја наведува техниката 4-7-8 како особено добра. Вдишете и избројте до четири, а потоа избројте до 7 и задржете го здивот, издишете броејќи до 8. Се препорачува оваа вежба за дишење да ја правите најмалку пет до седум пати, за да го смирите телото и да ги опуштите мускулите.

Лекарите наведуваат дека најдобро време за легнување е помеѓу 22 и 23 часот. Мелатонин е хормонот за спиење, кој делува на нашиот внатрешен биолошки часовник во текот на ноќта и овозможува правилно функционирање на биолошките ритми. Најголемо количество мелатонин се лачи околу полноќ и еден до два часа по полноќ, објаснуваат експертите.

Извор: eklinika.telegraf.rs

Фото: Freepik