07.10.2024 Живот

Македонците се најмногубројните странски студенти во Словенија

Словенија е сѐ попривлечна за странските студенти, па нивниот број секоја година е сѐ поголем и поголем, а според објавените податоци, словенечките факултети се најпривлечни за македонските студенти.

Ако пред шест години странските студенти сочинуваа 4,5 отсто од студентската популација, денес овој удел е повеќе од тројно зголемен и изнесува речиси 14 отсто. Во последната академска година на универзитетите во Словенија студирале 70.914 студенти, од кои 9.681 биле странци.

Во академската 2023/2024 година, според Министерството за високо образование, наука и иновации, на словенечките универзитети студирале 9.681 странски студенти, и тоа: 1.703 од земјите на ЕУ и 7.978 од земјите што не се членки на ЕУ. Од нив, 1.084 странски студенти студирале онлајн, што било воведено како новина минатата година.

Странските студенти доаѓаат од 123 земји, а убедливо најголем број доаѓаат од земјите од поранешна Југославија: Македонија, Србија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, како и од подалечни земји како САД и Бразил.

Од Министерството велат дека немаат податоци за претстојната учебна година со оглед на тоа што пријавувањето странски студенти е во тек и ќе заврши до 30 септември, односно 30 октомври.

Условите за упис се исти и за словенечките и за странските студенти

Условите за упис се прецизно дефинирани за сите кандидати на годишниот повик за упис на додипломски студии на почетокот од февруари и се исти и за словенечките и за странските студенти. Нема некои големи промени во последните години. За учебната 2024/2025 година, на предлог на Ректорската конференција, на високообразовните институции им се дава можност да огласат посебни места за упис за оние од земјите од Западен Балкан со кои Словенија има склучено билатерални договори (БиХ, Србија, Црна Гора, Македонија и Косово).

Инаку, странските студенти мора да добијат дозвола за престој во Словенија. Словенечките државјани, државјаните на ЕУ и државјаните на земји кои не се членки на ЕУ не плаќаат школарина, освен ако студентот не работи скратено работно време или е на студии.

Фото: Screenshot/Megafon.si

Најмногу странски студенти на Универзитетот во Љубљана

Повеќето странски студенти се запишуваат на најстариот и најголем универзитет, Универзитетот во Љубљана. Во последната академска година на сите три нивоа на студии (додипломски, магистерски и докторски) беа запишани вкупно 3.640 студенти. Меѓу 37.400 запишани студенти на универзитетот, странците претставуваа нешто помалку од 10 отсто.

Околу 75 отсто од нив се од земјите на поранешна Југославија. На сите три нивоа на студии, според универзитетот, најголем број студенти биле од Северна Македонија (730), Босна и Херцеговина (665), Србија (573) и Хрватска (451).

Дури и на Универзитетот во Марибор веќе неколку години се забележува зголемување на учеството на странски студенти. Додека пред шест години биле запишани само 914 странски студенти, лани биле запишани дури 1.996, што претставува речиси 14 отсто повеќе од сите уписи. Повеќето од нив сè уште доаѓаат од земјите од Западен Балкан, но во последните години нагло расте бројот на запишани луѓе од Индија, Бангладеш и Пакистан, како и од Русија и Украина.

Најпопуларна програма е компјутерската наука и информатиката на англиски јазик, бидејќи бројот на апликации го надминува бројот на огласени места за десет пати. Потоа следуваат менаџмент, биоинформатика, компјутерски науки и информатика на словенечки јазик, математика, биопсихологија, менаџмент на туристички компании, антропологија и туризам.

Извор: Megafon.si
Фото: Freepik