17.08.2024 Наука

Нашите нокти имаат неочекувано прецизни сензорни способности

Ноктите нè познаваат толку добро, што понекогаш можат да ни кажат нешто за нашето здравје. Но, има изненадувачко нешто што не го знаеме за нив, како што е нивната неочекувано прецизна чувствителност на најмал допир.

Студија покажала дека луѓето можат да препознаат каде се применува допирот на нивните нокти речиси исто толку прецизно колку што можат да препознаат допири на врвот на прстот.

- Не само тоа што луѓето можат да го забележат допирот применет на дисталниот екстремитет на ноктот. Луѓето можат прецизно да кажат каде на ноктот е применет стимул - напишал неврологот Метју Лонго од Универзитетот во Лондон, во новиот труд.

За да ги истражи сетилните способности на нашите нокти, Лонго регрутирал 38 учесници на возраст од 18 до 60 години за да изведе два експерименти. Половина од волонтерите биле замолени да наведат каде чувствуваат (но не можеле да видат) тактилен стимул примен на прстот, со означување на соодветната положба на фотографија од ноктот или врвот на прстот.

Од другата половина било побарано да го стори истото, но нивните прсти и нокти наместо со стап, биле допрени со филамент. Ова овозможило да се примени мал притисок.

Со цел да се генерализира надвор од еден специфичен прст, првиот експеримент бил спроведен со средните прсти, а вториот со палците.

- Перформансот на локализација на ноктот беше над нивоата на шанса за сите тестирани учесници и во голема мера може да се спореди со перформансите на самиот врв на прстот - открил Лонго.

Ова е така и покрај фактот што на краевите на нашите нокти недостигаат рецептори за допир. Нашата кожа содржи механорецептори, кои реагираат на различни стимули, вклучувајќи температура и притисок. Некои рецептори се активираат со најмал притисок, додека други бараат посилно влијание пред да испратат сигнал низ нервите за да ги предупредат за непосредна близина на физичко присуство.

Сетилниот систем на нашата кожа детектира притисок, вибрации, температура, болка и чешање преку различни типови механорецептори. Но, ние исто така сме способни да го локализираме допирот применет од стапчето што го држиме в рака, како што се бастуните што ги користат слепите луѓе. Така, научниците се сомневаат дека слични механизми може да бидат вклучени со краевите на нашите нокти.

- Во двата случаи, прецизната локација на стимулот се согледува и покрај отсуството на кој било тактилен рецептор во самата стимулирана површина - објаснил Лонго.

Зошто нашите нокти се толку чувствителни, допрва треба да се открие, но оваа сензорно-моторна функција може да игра улога во исклучителната умешност на нашиот вид, заедно со дополнителната чувствителност на допир на фоликулите на косата.

- Исто така, ќе биде интересно да се утврди дали оваа способност е специфична за ноктите на рацете или тактилните дразби можат прецизно да се лоцираат и на ноктите на нозете - сугерирал Лонго.

Извор: sciencealert.com

Фото: Freepik