19.07.2024 Здравје

Кардиолог објаснува како страда телото за време на горештините

Кардиологот, професор д-р Предраг Митровиќ вели дека на олку високи температури се загрозени сите органи и страда целото тело. Тој додава дека нашето тело има сензори со кои се обидува да ги исправи сите влијанија од надворешното опкружување, но дека не секогаш успева и оти тоа предизвикува многу тегоби.

Најчеста поплака

Според него, поради високите надворешни температури, доаѓа до вазодилатација, односно проширување на крвните садови низ телото, што доведува до пад на крвниот притисок, па тоа е најчеста поплака.

Хроничните пациенти обично знаат дека кога ќе дојде летната сезона, треба малку да ја приспособат терапијата, да ги намалат дозите на одредени лекови. Секако, и покрај тоа што имаат искуство, не е лошо сепак да се консултираат со својот лекар, но проблемот е кај оние луѓе што практично првпат го доживуваат тоа. Значи, се работи за луѓе кои немаат искуство со тоа и не знаат што да прават.

- Треба да се оди на лекар, но прва помош е да се внесува течност, односно да се пие вода или, како што е популарно познато, супа од кесичка, која може и да го покачи крвниот притисок - објаснува тој.

Покрај проблемите со крвниот притисок, кој го имаат 70 отсто од населението, тој предупредува и дека може да се појават епизоди на ангина пекторис, болки во градите, силен замор, болки во левата рака, па дури и миокарден инфаркт, па затоа треба да бидете внимателни.

- Бидејќи обично не внесуваме доволно течности, крвта станува повискозна, погуста и посклона кон згрутчување. Може да се формира политромбоза, која може да ја имаме во крвните садови на нозете и на периферијата, да имаме блокирање на крвните садови во срцето и поради тоа да добиеме напад на ангина пекторис, па дури и срцев удар - објаснува проф. д-р Митровиќ.

Топлотен удар

Кога се движите на вакво сонце, треба да внимавате и на топлотен удар.

- Топлотниот удар е прегревање на нашето тело. Имаме механизми да се одбраниме од тоа, но едноставно во еден момент нашето тело веќе не може да го компензира тоа и доаѓа до топлотен удар. Често се појавуваат изгореници од сонце, а симптомите кои се појавуваат тогаш се првенствено слабост, несвестица, дури и покачена температура, гадење и нагон за повраќање - вели кардиологот.

- Кај здравите луѓе често може да се јават проблеми со дишењето бидејќи при вака покачени температури се јавува бронхоспазам, односно стеснување на дишните патишта што доведува до чувство на задушување и полесен замор при одење. Проблеми се јавуваат и со гастроинтестиналниот тракт, со желудникот, односно при јадење, особено тешка храна. Претерано зачинета, мрсна и зачинета храна треба да се избегнува бидејќи тоа е храна која кога треба да се вари, го одзема кислородот и генерално го мобилизира целиот наш организам и ја намалува нашата одбранбена моќ од високите температури - вели д-р Митровиќ.

Д-р Митровиќ истакнува дека е важно, дури и да сме здрави, да избегнуваме да се движиме во најтоплите делови од денот, кога сончевите зраци се „најсмртоносни“.

- Знам дека е тешко, но препорачливо е да се биде во ладни простории. Некоја оптимална температура е од 18 до 23 степени. Не е важно дали сакате да се разладите со клима или ако имате дебели ѕидови и добра изолација, тоа треба да биде само во просторија што се лади. Ако излезете од таа просторија, за да не излезете веднаш на топлиот воздух, треба кратко да се одморите во ходникот за да ви се навикне телото. Ако веќе треба да излезете надвор - прошетајте во сенка, под дрвјата. Затоа, немојте да одите на отворено сонце, а ако треба, ставете капа, марама...  - вели кардиологот.

Спиењето е важно

Коментирајќи го фактот дека Итната помош добива голем број повици во текот на ноќта, д-р Митровиќ истакнува дека ноќта е проблематична бидејќи секој од нас има потреба од сон, а со високите температури на многумина им е тешко да заспијат.

-Медицински гледано, многу е важно да спиеме од полноќ до два часот навечер. Тогаш спиењето е најважно, бидејќи во тој период во телото ни се враќаат кортизолот и некои други ензими кои ни се потребни, кои дури тогаш се обновуваат. Може да си легнете во четири часот наутро и да спиете до 14 часот, но тоа нема да се врати. Така, нашето тело мора да се поправи за да можеме да функционираме нормално наутро. Проблемот со овие високи температури е што едноставно не можете да заспиете бидејќи деновиве и на полноќ е 31 степен - вели кардиологот.

Истакнува дека во вакви ситуации некако треба да се олади просторијата, но никогаш да не спиете под клима.

-Ако спиете под клима, може да се разболите, но некако изладете ја просторијата за да не дува климата, вклучете го вентилаторот, а сепак спуштете ја температурата на ниво за да можете да спиете. Така што тоа е единственото нешто што може да се направи - заклучува проф. д-р Митровиќ.

Извор: n1info.hr

Фото: Freepik