21.07.2024 Живот

Прекрасната потценета европска земја каде што јавниот превоз е бесплатен

Ако планирате европски дневни патувања, дефинитивно нема да сакате да го прескокнете патувањето во Луксембург. Тоа е само кратко патување од Франција, Белгија или Германија. И иако оваа европска земја е мала, постојат многу работи што можете да ги истражувате, а многу од нив се достапни со јавен превоз. Уште подобро, целиот јавен превоз е бесплатен за туристите и локалното население од 2020 година.

Честопати, атракциите на Луксембург се занемаруваат од патниците кои се фокусирани на знаменитости од другите европски земји. Но, од чудното село на Луксембург до неговите живописни божиќни пазари, постојат многу работи што можете да ги видите и направите. На пример, ако планирате да бидете во Германија за да го видите замокот Бург Елц, можеби ќе сакате да вклучите патување до Луксембург за да го видите прекрасниот замок Вијанден.

Или, ако ги истражувате фасцинантните катакомби во Париз или навлегувате длабоко во Палатата на Куденберг во Брисел, би било добро да се спуштите во тунелите од 17 век наречени Бок Касемати. Најдобро од сè, веројатно можете да стигнете до вашата дестинација со воз, трамвај или автобус со оглед на тоа што јавниот превоз е бесплатен.

Можеби изгледа изненадувачки тоа што јавниот превоз е бесплатен, имајќи предвид дека многу светски познати системи за јавен превоз, како што е метрото во Њујорк, стануваат поскапи секоја година. Транзитниот систем во Луксембург секогаш чини повеќе отколку што заработувал, а билетите носат само околу 10 отсто од трошоците за негово работење и одржување. Наместо да смета дека тоа е некаков проблем, Луксембург целосно ја елиминира цената со надеж дека ќе ги охрабри и локалното население и посетителите да изберат јавен превоз наместо автомобил.

Во просек, жителите на Луксембург се најбогати во светот, и како такви многу семејства имаат повеќе автомобили. Сообраќајот може да биде голем проблем за жителите, а емисиите се сериозна загриженост. За да се обиде да понуди алтернатива, Луксембург ги направи своите многубројни возови, автобуси и трамваи бесплатни за користење. Ако сакате да патувате со стил, можете да купите билет во прва класа, но во спротивно не треба ни да го резервирате вашето место.

Каков е јавниот превоз во Луксембург?

Ако се возите со воз за Луксембург, ќе треба да платите такса, но веднаш штом ќе влезете во земјата, започнува бесплатниот транзит. Ако случајно летате во Луксембург, ќе имате бесплатен автобус веднаш од аеродромот. Оттаму ќе имате пристап до обемниот јавен транспортен систем за кој не треба да плаќате.

Иако јавниот превоз е познат по тоа што е удобен, чист и лесен за користење, некои локални жители се жалат дека возовите често доцнат, па добро би било да имате дополнително време ако одлучите да го користите јавниот превоз за да стигнете каде што одите.

Извор: Islands.com
Фото: Freepik