24.09.2024 Технологија

Како да се ослободите од мозочната магла и дигиталното преоптоварување

Во денешниот свет лесно е да станеме плен на поплавата од тривијални информации што го бомбардираат нашиот мозок. Додека технолошките достигнувања ги збогатуваат нашите животи, тие исто така имаат подмолен ефект: способноста да се поврземе со огромен број информации воведува предизвици во функционирањето на нашиот мозок, честопати надминувајќи го неговиот капацитет да се приспособи. Критичен аспект кој често се занемарува е влијанието на дигиталното преоптоварување врз интуитивните способности на мозокот.

Размислете за приказната за Мухамед, поранешен професор кој сега е фокусиран на проширување на својата професионална мрежа преку дигитални платформи. Неговиот ум некогаш се развивал со љубопитност, но „Тик-ток“ набрзо му го привлекол вниманието. Навлегол во мозочна магла, заматувајќи ја својата способност да синтетизира сложени информации. Немилосрдниот прилив на социјалните медиуми го затапува неговиот капацитет за длабоко размислување, трансформирајќи го неговото сознание во систем „кликни и уживај“ наместо во систем за длабоко читање и обработка.

Секое поминување низ бескрајната содржина на „Тик-ток“ ја заматувала неговата ментална јасност, но тој не можел да запре. Дури и за време на паузите, неговиот телефон бил секогаш присутен. Копнеејќи по деновите кога неговите мисли слободно течеле, Мухамед ја сфатил цената на прекумерната изложеност на социјалните мрежи врз неговите когнитивни способности. Тој се борел да се фокусира на задачите и забележал пад во задржувањето на меморијата.

Решен да ја врати својата ментална острина, го ограничил своето време во „Тик-ток“ додека го пиел утринското кафе и по вечерата на само еден час. Иако на почетокот тоа било предизвик, маглата постепено се „подигнала“ и му се вратила бистрината. Зајакнат со новооткриениот фокус, Мухамед повторно ја разгорил интелектуалната љубопитност што некогаш го дефинирала, повторно откривајќи го задоволството од читањето - и разбирајќи ја расипливата природа на интуитивната функција на неговиот мозок.

Како и Мухамед, многумина доживуваат пократок опсег на внимание поради зголемената употреба на социјалните мрежи, што го отежнува искористувањето на нашите интуитивни способности. Интуицијата е способност на мозокот да донесува одлуки врз основа на потсвесна обработка на информации и препознавање модели. Се потпира на брзото активирање на различни нервни мрежи и невротрансмитери, како допамин и серотонин. Допаминот го изострува фокусот и го подобрува вниманието, овозможувајќи брза обработка на информациите. Серотонинот ги регулира расположението и социјалното однесување, придонесувајќи за благосостојба - суштински фактори за интуитивно одлучување. Оптималните нивоа на серотонин промовираат когнитивна флексибилност и креативност, неопходни за генерирање нови сознанија.

Интеракцијата помеѓу овие невротрансмитери и разновидната активност на невронската мрежа го поткрепува интуитивното расудување. Со оглед на тоа што информациите брзо се обработуваат, допаминот и серотонинот ги модулираат вниманието и емоционалните реакции, што на крајот влијае врз донесувањето одлуки.

И покрај предизвиците што ги носи дигиталното преоптоварување, неодамнешните наоди од невронауката сугерираат дека технологијата може да ги подобри природните интуитивни функции на нашиот мозок.

Зајакнувањето на активноста на невротрансмитерите е клучно за подобрување на интуицијата. Една студија од 2016 година покажала дека индивидуите со поголем капацитет за синтеза на допамин покажуваат помала контрола на вниманието, што сугерира дека подобрувањето на преносот на допамин може да ги подобри интуитивните способности. Се покажало дека интервенциите засновани на свесност, исто така, го зголемуваат нивото на серотонин, придонесувајќи за подобро донесување одлуки.

За да се спротивставиме на негативните ефекти од дигиталното преоптоварување, можеме да усвоиме различни стратегии. Еден ветувачки пристап е дигиталната детоксикација, во која поединците се исклучуваат од уредите за одреден период, за да се намали преоптоварувањето со информации и да се врати фокусот. Редовните практики на внимателност, исто така, можат да го подобрат функционирањето на вниманието и стратегиите за справување.

Новите технологии како неврофидбек и стимулација на мозокот можат дополнително да ги подобрат интуитивните способности. Неврофидбекот ги обучува поединците да ги менуваат шемите на мозочната активност, што доведува до подобрувања на вниманието и донесувањето одлуки. Стимулацијата на мозокот може да ја модулира нервната активност во одредени региони вклучени во интуитивното расудување, потенцијално зголемувајќи ги нашите капацитети.

Со искористување на технологијата и насочени интервенции, можеме да ги подобриме природните интуитивни функции на мозокот, што ќе доведе до подобрување на вниманието, донесувањето одлуки и целокупната благосостојба.

Извор: psychologytoday.com

Фото: Freepik