11.06.2024 Живот

Се дружи само со една другарка во градинка, но кога таа не сака да играат, ќерка ми многу се вознемирува. Како да ја научам да игра со сите деца?

Ќерка ми има 5 години и пред да почне да оди во градинка немаше стекнато близок однос со нејзина врсничка. Пред два месеци тргна во градинка со нејзина познајничка, па како единствено дете што го познава таму многу се приврза со неа и не сака да се дружи со другите деца. По градинка често одиме да играат во паркот, но ако дојдат други дечиња што ги познава девојчето, тоа не сака да игра со ќерка ми, па таа се вознемирува и почнува да плаче. Претходно каде и да одевме си беше дружељубива и комуникативна со други деца. Како да ѝ помогнам да сака да се дружи со сите дечиња и да не се приврзува само за едно?

Одговорот од психологот прочитајте го на Деца.мк.

Живот