14.07.2024 Здравје

10 природни препарати што можат да го спречат прекумерното потење

Зголеменото потење е често во овој период од годината, а промените и годините од животот нѐ тераат да се потиме повеќе, дури и ако тоа не било вообичаено досега. Добро е да се избегнуваат антиперспирантите кои содржат хемикалии, особено ако постои предиспозиција за алергии, и да се најдат што повеќе природни начини кои ќе ни помогнат да ја намалиме оваа непријатна појава.

Јаболков оцет

Јаболковиот оцет нуди многу здравствени придобивки. Помага во регулирање на шеќерот во крвта, исфрлање на токсините, ублажување на металоиди и рефлукс на киселина, па дури и може да помогне при губење на тежината. Кога се нанесува директно на кожата, оцетот е ефикасен и за отстранување на бактериите и чистење на порите. Пијте мешавина од 2 лажички вода и една лажичка јаболков оцет пред појадок, ручек и вечера. Ефектите треба да се појават во рок од неколку дена.

Зелен и црн чај

За многумина, пиењето топли напивки во лето изгледа контрапродуктивно и мислат дека ќе го зголеми потењето. Сепак, зелениот чај содржи магнезиум и витамин Б, кои влијаат врз работата на потните жлезди со смирувачко дејство. Нутриционистите ги советуваат оние што претерано се потат наместо утринско кафе, да пијат зелен чај. Црниот чај може да го намали потењето кога се нанесува директно на кожата. Откако ќе го сварите црниот чај и ќе го оставите да се олади, втријте голема количина во пределот на пазувите со памучна крпа или држете ја самата кесичка од црн чај неколку минути.

Есенцијални масла

Етеричните масла од кипарис, лаванда, лимон, лимета, нане и бор помагаат да се регулира вишокот влага и добро да се апсорбира. Можете да нанесете кое било од овие масла, со тоа што ќе ги вклучите во вашата дневна рутина за нега на кожата. Уверете се претходно кое масло одговара на вашиот тип кожа за да спречите несакани ефекти, како што се алергиски реакции.

Пченкарен скроб и сода бикарбона

Пченкарен скроб и сода бикарбона се природни агенси кои апсорбираат вода. Бидејќи сода бикарбоната е алкална, таа „се спротивставува“ на киселините кои го фаворизираат развојот на бактерии во потта и дејствува како природен дезодоранс. Многу комерцијално достапни дезодоранси содржат и сода бикарбона токму поради оваа причина. Нанесувајте мешавина од овие две состојки на суви пазуви секоја вечер пред спиење. Оставете да дејствува 30 минути пред да исплакнете со вода. Жените на кои штотуку им ги отстраниле влакната од пазувите не треба да ставаат сода бикарбона додека не поминат неколку дена.

Компири и друга храна богата со калиум

Премногу натриум ќе предизвика нашето тело да задржи повеќе вода. Храната богата со калиум како компирот и брокулата го запираат овој процес за да му помогнат на телото да ја елиминира водата. Со векови е познато дека компирот го апсорбира вишокот вода и помага во намалување на потењето. Едноставно тријте парче компир на пазувите неколку минути дневно. Можеби овој природен начин ќе одговара на вашата кожа.

Сок од домати

Сокот од домати, исто така, ги затегнува и ги намалува порите и може да го намали хроничното потење. Доматите како дел од менито или едноставно пиењето чаша сок од домати секој ден може да помогне подобро да се контролира прекумерното потење. Може да се обидете да нанесете и сок од домати под пазувите, во регионот каде што потењето е најсилно. Оставете да дејствува десет минути пред да го исплакнете.

Масло од чајно дрво

Маслото од чајно дрво е успешно во борбата против бактериите во потта. Натопете памук во масло од чајно дрво и секојдневно нанесувајте го на пазувите. Ефектите треба да се појават за неколку дена.

Лимон

Киселината во лимонот го прави совршен кандидат за природно намалување на прекумерното потење. Можете или да втриете половина исечен лимон на пазувите или да измешате мала количина сок од лимон со сода бикарбона и да ја нанесете со памучна крпа. Обидете се да ја задржите оваа смеса половина час, а потоа добро исплакнете. Не изложувајте се на сонце.

Сол

Солта апсорбира течност и пот, ги блокира порите и ја одржува кожата сува. Овој домашен лек за хиперхидроза можете да го користите на неколку начини. Обидете се да триете кристали од морска сол на испотените места. Ако тоа не функционира, измешајте еднакви количини сол и сок од лимета и направете пилинг со цитрус. Растворот втријте го на кожата, оставете го да стои дваесет минути, а потоа измијте го. Овде важи истото правило: без изложување на сонце пред темелно плакнење!

Кокосово масло

Кокосовото масло содржи лауринска киселина, која поради своите антимикробни својства ги убива бактериите кои предизвикуваат лачење на потта. Комбинирајте 10 грама искршен камфор и 1 мала чаша кокосово масло. Измешајте ги состојките и нанесете ја пастата на деловите од телото кои се потат. Оставете на кожата 45 минути до еден час, а потоа исплакнете со млака вода. Можете да нанесете ладно цедено кокосово масло на вашата кожа по секое туширање или бањање.

Извор: eklinika.telegraf.rs

Фото: Freepik