23.10.2024 Живот

Кина истражува зошто граѓаните „се плашат“ да имаат деца

Кина започна национално истражување за подобро да ја разбере неподготвеноста или „стравот“ на нејзините граѓани да имаат деца, со оглед на тоа што земјата се бори со една од најниските стапки на наталитет во светот.

Истражувањето, кое треба да опфати 30.000 учесници во 1.500 заедници во 150 окрузи, има за цел да ги идентификува факторите што влијаат врз стравовите на јавноста кон родителството. Исто така, има за цел да ги истражува предизвиците со кои се соочуваат семејствата, а планира да ги анализира чувствата на страв и неподготвеност околу раѓањето деца.

Според Кинескиот центар за истражување на населението и развојот на Националната здравствена комисија, податоците ќе обезбедат научни докази за подобрување на политиките за поддршка на плодноста и создавање нови стимулативни мерки.

И покрај крајот на кинеската политика за едно дете во 2016 година и другите мерки наменети за поттикнување на воспитувањето деца, стапката на наталитет во Кина продолжува да опаѓа.

Во 2023 година, стапката падна на рекордно ниско ниво од 6,39 на 1.000 луѓе, што е намалување од 12,43 во 2017 година. Бројот на новороденчиња е речиси преполовен, од 18,8 милиони во 2016 година на само 9,5 милиони во 2023 година, што претставува најниска бројка од 1949 година.

Овој тековен тренд има значителни импликации за иднината на Кина. Понискиот број на работна сила и стареењето на населението би можеле да ја загрозат долгорочната виталност на втората по големина економија во светот, оптоварувајќи ги системите за социјална заштита и потенцијално попречувајќи ја економската продуктивност.

Тоа може да влијае и врз способноста на Кина да одржи војска од „светска класа“ - целта на кинескиот претседател Кси Џинпинг од средината на векот.

Сонг Џијан, демограф од Центарот за студии за население и развој на Универзитетот „Ренмин“, истакна дека Кина ја промовираше својата политика за две деца за да дозволи три деца по семејство во 2021 година.

Промената на политиката допрва треба да го смени трендот на опаѓање на наталитетот, истакна Сонг. Таа вели дека вакво истражување не било спроведено во период од три години и не е решение само по себе, но ќе помогне да се усоврши рамката на политиките со поддршка на податоци.

Стапката на фертилитет во Кина, или просечниот број на раѓања по жена, се намали на 1,0 во 2023 година, што ја одбележа седмата година по ред на пад. Целокупното население се намалува, а 2022 година го означи првиот пад на населението од 1962 година, по големиот кинески глад.

Овие демографски трендови дополнително се надополнуваат со тоа што Кина е на работ да стане супервозрасно општество, каде што оние на возраст од 65+ ќе сочинуваат речиси 20 отсто од населението. Според Светската банка, оваа бројка се очекува да се искачи на 28 отсто во следните две децении, што дополнително ќе ја доведе во прашање економската и социјалната стабилност на земјата.

Иако владата спроведе различни мерки за поддршка на плодноста, вклучително и локални стимулации и политики насочени кон намалување на трошоците за живот, овие напори не го намалија падот на наталитетот.

Извор: Newsweek.com
Фото: Freepik