01.06.2024 Живот

Дали Тесла верувал во Бог?

Покрај тоа што е еден од најголемите научници и пронаоѓачи, Никола Тесла истражувал и различни духовни аспекти на животот.

Неговиот однос кон религијата бил интригантен. Иако пораснал во српско религиозно семејство, како син на православен свештеник и воспитан во духот на српската православна вера, подоцна изјавил дека верува во Бог кој не припаѓа на ниту една конкретна религија.

Тесла имал и неколку роднини што биле свештеници. Неговиот вујко и внук биле православни свештеници во селото Томингај, Хрватска.

Тесла бил верник, ги почитувал сите религии, но имал свој уникатен поглед на духовноста и постоењето. Тој верувал дека молитвата е од суштинско значење за филозофијата на животот. Тој верувал дека целата животна филозофија е создадена во молитвата Оченаш.

Тесла го проучувал етерот, материјата која, според неговите објаснувања, постои како медиум во кој се јавуваат одредени природни појави. Неговата вера не била ограничена само на експерименталната физика, тој се занимавал и со духовност, а Библијата имала позитивно влијание врз него.

Во согласност со неговата цврста одбрана на научниот метод, тој бил скептичен кон натприродното, а некои го сметаат за атеист поради вакви изјави:

- Многумина мислат дека Бог има својства. Нема, туку само атрибути, а тоа се нашите дела.

За Тесла, менталната компонента била поврзана со желбата за учење и знаење. Неговата лична филозофија се потпирала на единство и целина, нешто слично на будистичките принципи. Тој често зборувал за меѓусебната поврзаност на сите поединци, споредувајќи ги со ѕвездите на небото.

Во согласност со неговата ексцентричност, се чини дека Тесла отфрлил која било конкретна религија, наклонувајќи се повеќе кон општи и пантеистички толкувања.

- Иако не сум верник во православна смисла, ја ценам религијата, бидејќи секој поединец треба да има некаков идеал - религиозен, уметнички, научен или хуманитарен - да му даде смисла на неговиот живот - рекол тој еднаш.

Пепелта на Тесла

Тесла верувал дека смртта не постои и дека човечката енергија се трансформира во светлина. Затоа многумина веруваат дека Тесла верувал во воскресението на мртвите.

Според христијанското учење, телото мора да биде целосно погребано за да се случи воскресението. Кремирањето не е во согласност со тоа учење. Тесла бил кремиран, но нема докази дека тоа било доброволно, па ова прашање останува отворено.

Бидејќи црквата е против кремирањето, ова е една од причините зошто, иако имало иницијатива, урната со пепелта на Тесла не била пренесена во храмот „Свети Сава“ во Врачар.

- Смртта не постои, а со тоа знаење исчезнува и стравот од неа. И запомнете: ниту еден човек што постоел не умрел. Сите луѓе се претворија во светлина и како такви продолжуваат да постојат. Тајната е тие светлосни честички да се вратат во оригиналната состојба. Христос и некои други ја знаеле оваа тајна. Јас истражував за тоа како да се зачува човечката енергија. Таа е еден вид светлина. Во душата, тоа понекогаш е еднакво на врховната светлина на небото. Не го барав за себе, туку за доброто на сите. Верувам дека моето откритие ќе го направи животот на луѓето полесен и поподнослив и ќе ги насочи кон духовноста и моралот - изјавил Никола Тесла.

Тесла живеел во време на светско насилство и уништување, сведок на распаѓањето на неговата татковина по Првата светска војна и почетокот на Втората светска војна. Политичката ситуација ја подгреала неговата опседнатост со мир и човечко единство. Тој верувал дека универзалното просветлување може да доведе до траен мир.

Извор: Nezavisne.com
Фото: Wikipedia