04.10.2024 Живот

Големи поплави во БиХ: Десетици загинати, поплавени градови, срушени патишта, водата носи села

Делови од Босна и Херцеговина од синоќа се зафатени од големи поплави. Најтешко е погодена општината Јабланица, каде што е невозможно да се влезе од правец на Мостар или од Сараево поради срушените патишта. Поплавите доведоа до одрони и лизгање на земјиштето, има прекин и во телефонските комуникации.

Исклучително лоша е состојбата и на подрачјата на Коњиц, Кисељак, Бусовача и уште неколку места, каде што исто така се поплавени многу објекти, а некои се отсечени поради отсечената патна комуникација.

Министерот за одбрана на БиХ, Зукан Хелез, изјави дека ситуацијата е најтешка во Јабланица и излезе со неофицијална информација за 20 загинати под рушевините.

„Ал Џазира“ пренесе дека едно дете било спасено и со хеликоптер било префрлено од Јабланица во Мостар.

Снимките од поплавените области се катаклизмични, а во селото Доња Јабланица наносот од земјиште дошол до покривите на куќите.

Извори: Jutarnji | Klix | Al Jazeera
Насловна фотографија: Twitter