14.08.2024 Здравје

Предупредувачка причина зошто не треба да спиете со мокра коса

Доколку доцна ја миете косата и мислите дека не е потребно да ја сушите пред спиење и дека тоа е одличен начин да се разладите за време на летните горештини, всушност тоа не е најдобрата идеја.

Имено, експертите за коса од „Верба во иднината“ тврдат дека нема да настинете и покрај некои верувања, но дека спиењето со мокра коса може да биде штетно.

-Нашата коса е многу послаба кога е влажна отколку кога е сува, што може да предизвика цела низа различни проблеми. Мократа коса е совршена почва за развој на бактерии и габи - наведуваат тие.

Иако можеби нема да ги видите резултатите веднаш, може да стане проблем ако одите во кревет со влажна коса одново и одново. Дерматитисот или првутот предизвикан од таканаречената маласезија габа - се двете состојби кои можат да се појават ако спиете со влажна коса. Во најлош случај, може да предизвика прекумерно опаѓање на косата, црвени чешачки точки на скалпот, па дури и губење на косата. Експертите го привлекуваат вниманието и на рингвормот на скалпот предизвикан од габи и фоликулитис, бактериска инфекција која може да предизвика појава на акни полни со гној околу фоликулите на косата.

-Спиењето со влажна коса, исто така, може да предизвика проблеми со кожата, како што се акни на лицето и грбот. Кога спиете со влажна коса, вашата перница исто така може да апсорбира многу природни масла од вашата коса додека се суши. Како резултат на тоа, вашата коса може да изгледа неубаво и дехидрирано. Кога нашата коса е дехидрирана, таа е изложена на уште поголем ризик од кршење - објаснуваат тие.

Ако сè уште сакате да спиете со мокра коса и покрај овие ризици, постојат неколку трикови со кои можете да се обидете да ја ограничите штетата.

Ова вклучува оставање на регенераторот во косата преку ноќ за да ја одржува влажна, притоа спречувајќи каква било штета предизвикана од сушење или губење на природното масло. Експертите исто така предлагаат користење свилена навлака за перница, која може да помогне да се намали триењето што го поттикнува кршењето на косата.

-Како општо правило, дерматолозите советуваат да ја менувате навлаката за перница барем еднаш неделно, но ако одите во кревет со мокра коса, размислете да го правите тоа секоја вечер - велат тие.

Кога перниците ќе станат влажни од мократа коса, тие можат да станат идеална почва за бактерии, кои можат да имаат негативни ефекти врз кожата и да предизвикаат акни. За оние со подолга коса, најдобро е целосно да се исушат пред спиење.

Извор: klix.ba

Фото: Freepik