22.08.2024 Живот

Во 1973 година бил формиран фондот „Тито“ за еднакви услови на сите студенти

Мај 1973 година: Една убава, хумана идеја станува реалност. Од средина во која работничката солидарност прерасна во традиција, од Мајданпек, од посебен фонд произлезе иницијативата за стипендирање на околу 10.000 сиромашни млади луѓе, најмногу од работнички и рурални семејства.

Овој фонд го доби името „Титовиот фонд за млади работници“. Фондот има цел да ги елиминира разликите во образовните можности за децата на богати и сиромашни родители и да им се даде шанса на младите талентирани работници за понатамошно образование.

Титовиот фонд за образование на млади работници и работничка младина ќе се конституира со потпишување социјален договор на ниво на Федерација на 25 мај, на 81. роденден на Тито.

Според досегашните анализи, речиси на сите факултети во земјава вратите на високообразовните институции се „најшироко отворени“ за млади мажи и жени од семејства чии родители се инженери, доктори, професори, архитекти, економисти, значи лица со завршено високо образование, потоа на децата на експерти, службеници и раководители.

За децата што работат и децата од село, слободно може да се каже дека факултетите и академиите ја отворија вратата бидејќи за овие млади луѓе се чини дека сонот за стекнување високо образование беше доста далечен.

Еднакви услови

Овој фонд треба да придонесе за отстранување на нееднаквите услови за образование. За мотивите за отпочнување и реализација на идејата за формирање фонд, која ја дадоа комунистите од Мајданпек, раскажува Драгољуб Драгошан, секретар на Општинскиот комитет на Сојузот на комунисти Мајданпек.

- Во моментот кога дојдовме до оваа идеја, а бевме сигурни дека тоа е желба и на другарот Тито и на милиони млади луѓе во нашата земја, не се двоумевме. Почнавме да работиме минатата година, сакајќи да придонесеме за прославата на 80-тиот роденден на другарот Тито. Во име на повеќе од 13 илјади работници на Бор, Неготин и Мајданпек, Општинскиот комитет во Мајданпек испрати писмо до другарот Тито во кое го замоли да го поддржи формирањето на овој фонд - вели Драгошан.

Израз на солидарност

Одговорот на другарот Тито беше дека целосно се согласува со оваа иницијатива, ја оценува како добра и корисна и предлага надлежните фактори да направат сѐ што е потребно за таа да се реализира. Одговорот на другарот Тито беше голема поддршка за работниците и комунистите да се борат за реализација на оваа идеја.

- Според својата намена и договори, овој фонд има постојан, сејугословенски карактер и е израз на солидарноста на работничката класа на Југославија во многу чувствително прашање како што е обезбедувањето еднакви услови за образование на сиромашните и талентираните млади луѓе и жени од работнички и селски семејства - раскажува Драгољуб Драгошан.

Според замислата, средствата на сите стопански, општествени и политички организации од целата држава се влеваат во овој фонд и се насочуваат според утврдениот ред и правила на фондот. Средствата се собираат од страна на републиките и покраините, како и во Федералниот фонд. Оттаму, според потребите, се стипендираат околу 10.000 млади од сите републики и покраини.

Критериуми

Според препораките, со сите средства управуваат исклучиво производствени работници, со што се спречува секаква злоупотреба на пари. Интересно е и прашањето како се доделуваат стипендии за млади работници. Пред сè, се води сметка за општествената положба на семејството на ученикот или младиот работник, особено неговиот успех во училиштето - талентот и амбициите. Предлозите за стипендирање директно ги даваат работните организации, училиштата и општините.

Значи, одлучувачки критериум за добивање стипендија е потребата на одредени заедници од професионални, висококвалификувани високообразовани работници, што на крајот го претставува интересот на сите работнички организации во нашата земја. Затоа, дали некој ќе добие стипендија, зависи од неговиот успех во училиштето, неговиот талент и неговите материјални можности. Предвидено е и фондацијата да се грижи за образованието на сите жители од завршувањето на основното образование до стекнувањето факултетска диплома.

Оваа акција беше широко поддржана од целата југословенска јавност.

Извор: Index.hr
Фото: Books.openedition.org