14.08.2024 Живот

Интересни факти за најбезбедната земја во светот во која има преку 100 вулкани, а нема војска и комарци

Постојат многу работи што треба да се видат на Исланд, малиот остров во Северниот Атлантик. Со многу историски ситници како и културни необичности, ова се некои од најзабавните факти за земјата на мразот и огнот.

Парламентот на Исланд е најстариот во Европа

Алтинги, парламентот на Исланд, бил основан во 930 година и се смета за првата парламентарна институција во Европа. Денес, парламентот се наоѓа во главниот град Рејкјавик.

island
Фото: Freepik

Исланд не е толку студен како што мислите

Поради ефектите на Голфската струја, климата на Исланд е поблага отколку што многумина веруваат. Зимските температури обично се движат од -1 до 4 степени Целзиусови во крајбрежните области.

На Исланд нема комарци

Поради студената клима и недостатокот на соодветни живеалишта за размножување, на Исланд нема комарци.

Исланд има преку 100 вулкани

Исланд е дом на над 130 вулкански планини, од кои некои се сметаат за едни од најактивните во светот. Во последните четири години, полуостровот Рејкјанес имаше седум вулкански ерупции!

На Исланд нема поларни мечки

Спротивно на популарното верување, на Исланд нема поларни мечки. Меѓутоа, тие повремено се појавуваат откако пловеле по санта мраз од Гренланд до Исланд.

Исланд нема војска

На Исланд нема постојана армија, иако земјата претходно беше во американската воена база во Кефлавик.

Најголемиот глечер во Европа се наоѓа на Исланд

Глечерот Ватнајокул, кој се наоѓа во југоисточен Исланд, е најголемиот глечер во Европа, со површина од приближно 8.100 квадратни километри.

На Исланд има малку шуми

Од друга страна, само 2 отсто од Исланд се покриени со шуми, за разлика од другите нордиски земји, кои имаат огромни шумски површини.

island 1
Фото: Freepik

Овците летно време слободно шетаат низ Исланд

На исландските овци традиционално им се дозволува слободно да шетаат во летните месеци, пасејќи на отворени пасишта и планински терен. Наесен, земјоделците ги собираат за време на „réttir“ (собирање) и ги враќаат на пониските пасишта за зимата.

Можете да пешачите или да пливате помеѓу тектонските плочи на Исланд

Постојат локации на Исланд каде што можете симболично да преминете или да поминете помеѓу двете тектонски плочи. Може да поминете преку мостот помеѓу континентите или можеби да направите турнеја за нуркање помеѓу континентите во пукнатината Силфра.

Исланд е најбезбедната земја во светот

Според Глобалниот индекс на мирот, Исланд е најбезбедна земја во светот 14. година по ред.

Исландската полиција не носи пиштоли

Полицајците во Исланд обично не носат огнено оружје додека се на должност, но наместо тоа, огненото оружје се чува во заклучени прегради во патролните возила и се издава само во ситуации кога постои специфична закана или потреба за вооружен одговор.

island

Некогаш кучињата биле забранети во Рејкјавик

На почетокот на 20 век, во Рејкјавик имало ограничувања за поседување кучиња поради загриженоста за хигиената и јавното здравје. Сепак, овие ограничувања на крајот биле укинати, а денес кучињата се популарна глетка во Рејкјавик.

Исланд има посебен комитет за имиња

Не можете да му дадете било какво име на вашето дете во Исланд - постои комисија одговорна за одобрување или отфрлање на новите дадени имиња за исландските граѓани врз основа на исландските конвенции за именување и јазичните правила.

Порано со Исланд владеела Данска

Исланд ја стекнал својата независност релативно неодамна, дури во 1944 година. Исланд бил независен од неговото населување до 1262 година. Порано бил дел од Кралството Данска, а децата од Исланд сè уште учат дански јазик во училиштата.

Многу книги се објавени во Исланд

Исланд има една од највисоките стапки на издавање книги по глава на жител во светот. Отприлика секој десетти Исланѓанец ќе објави книга во својот живот!

Исланд ја имал првата демократски избрана жена претседател во светот

Вигдис Финбогадотир била првата демократски избрана жена претседател во светот кога била избрана за претседател на Исланд во 1980 година. Таа била претседателка четири последователни мандати до 1996 година.

Презимињата се ретки на Исланд

Повеќето исландски презимиња го следат системот на патронимски имиња, кој ја следи нивната лоза преку името на таткото, создавајќи презимиња како Јонсон (син на Јон) или Јонсдотир (ќерка на Јон).

Астронаутите на Аполо на Исланд се подготвувале за слетување на Месечината

Во 1965 и 1967 година, НАСА испратила две групи астронаути на Исланд на теренска обука за геологија за да се подготват за слетување на Месечината. Исланд бил избран бидејќи има полиња кои најмногу наликуваат на Месечината за астронаутите да се подготват. Меѓу специјализантите бил и самиот прв човек на Месечината, Нил Армстронг.

Реган и Горбачов се сретнале во Рејкјавик во 1986 година за да стават крај на Студената војна

Роналд Реган, претседателот на САД и Михаил Горбачов, генералниот секретар на Комунистичката партија на Советскиот Сојуз, се состанале во Рејкјавик на 11 и 12 октомври и имале дискусии кои го отвориле патот за преговори и договори меѓу двете суперсили.

Извор: Guidetoisland.com
Подготвил: Тамара Гроздановски