29.06.2024 Здравје

Синдромот на хроничен замор недвосмислено е биолошки

Поминати се осум години откако Националниот институт за здравје на САД, најголемиот јавен финансиски поддржувач на медицински истражувања во светот, започна студија за долго занемаруваната и недоволно објаснета состојба мијалгичен енцефаломиелитис (ME/CFS), или хроничен синдром на замор како што обично се нарекува.

Отстранети се сомнежите

Деновиве на страниците на списанието „Комуникации во природата“ конечно се објавени резултатите од една од најтемелните студии досега. И овие резултати се сосема јасни - синдромот на хроничен замор е недвосмислено биолошки и влијае врз повеќе органски системи.

Ова знаење е важно затоа што многу лекари со децении гледаат на ова како на психосоматска состојба, тврдејќи дека сѐ е во главата на пациентот. Сега сите сомнежи се отстранети и јасно е дека зад синдромот на хроничен замор стојат многу биолошки промени.

Системска болест

-Тоа е системска болест и луѓето што живеат со неа заслужуваат нивните искуства да бидат сериозно сфатени - велат истражувачите на студијата, во која испитаниците биле подложени на скенирање на мозокот, студии за спиење, тестови за мускулна сила и когнитивни перформанси, биопсии на кожата и мускулите, тестови на крвта и анализи на цревниот микробиом и спинална течност.

Сите учесници во истражувањето биле ставени на контролирана диета и поминале време во метаболички комори, каде што нивната потрошувачка на енергија и хранливи материи била мерена под стабилни услови.

Резултати од истражувањето

Слично на претходните студии, откриено е дека луѓето со хроничен замор имаат повисоки отчукувања на срцето во мирување, маркери на исцрпен и престимулиран имунолошки одговор што ги осиромашува Т-клетките и помалку разновидни цревни бактерии. Истовремено, не биле забележани знаци на замор на мускулите, а когнитивните тестови покажале нормални резултати - и покрај пријавувањето поизразени когнитивни симптоми.

Сепак, промените во имунолошкиот и цревниот микробиом очигледно влијаеле врз централниот нервен систем на неколку начини. Луѓето со синдром на хроничен замор имале пониски нивоа на катехол, хемикалии кои помагаат во регулирањето на нервниот систем, а помала активност била забележана и во регионот на мозокот наречен темпорално-париетален спој за време на моторните задачи.

Желби и можности

Тој регион го придвижува моторниот кортекс, регионот на мозокот кој му кажува на телото да се движи, така што неговата дисфункција може да го наруши начинот на кој мозокот одлучува да вложи напори, претпоставуваат истражувачите. За возврат, овие промени може да ја променат толеранцијата на пациентот на напор и неговата перцепција за замор.

- Можеби идентификувавме физиолошко жариште за замор. Наместо физичка исцрпеност или недостиг на мотивација, заморот може да дојде од неусогласеност помеѓу она што некој мисли дека може да го постигне и она што го прави неговото тело - веруваат истражувачите.

Извор: Bug.hr

Фото: Freepik