05.07.2024 Образование

Дали можете да го решите приемниот испит за Архитектонскиот факултет во Белград? Ниту еден од 600 кандидати не освоил максимални поени

Со објавувањето на конечната ранг-листа на кандидати за прием во прва година на Архитектонскиот факултет на Универзитетот во Белград, неизвесноста на повеќе од 600 матуранти за 304 места заврши.

За разлика од Катедрата за архитектура и урбанизам на Универзитетот за применети науки во Нови Сад, чиј тест започнува со задачи од областа на математиката, геометријата, архитектонскиот дизајн и урбанизмот, а завршува со прашања од доменот на историјата на архитектурата, уметноста и дизајнот, белградскиот Архитектонски факултет го примени обратниот редослед.

Мистериозно градилиште на почетокот на тестот

Првото прашање од кандидатот бара да го заокружи соодветното име на зградата врз основа на приложената црно-бела фотографија од објектот во изградба. Понудените одговори се: 1. Ајфеловата кула; 2. Атомиум во Брисел; 3. Геодетските куполи на Бакминстер Фулер; 4. Споменикот на Татлин на Третата интернационала и 5. Саграда фамилија во Барселона.

Фотографија што го илустрира првото прашање/Фото: Архитектонски факултет

Потоа на кандидатите им беше покажан детаљ од музејот Викторија и Алберт - Данди, изграден според дизајните на јапонскиот архитект Кенго Кума во 2018 година. Задачата беше да се открие дали овој објект се наоѓа во Бретања, Баскија, Северна Ирска, Шкотска или Баварија, а до точниот одговор можеше да се дојде ако кандидатот доволно познава географија.

Максималните 60 поени на тестот не ги освоил ниту еден од пријавените кандидати. Биле пријавени 602 кандидати, а 304 се избориле за упис.

Заедно со архитектонскиот детаљ на познатата куќа Роби, од кандидатите било побарано да го заокружат името на американскиот архитект кој ја дизајнирал, а меѓу понудените великани биле Луис Саливан, Филип Џонсон, Ричард Мајер, Френк Лојд Рајт и Френк Гери.

Кандидатите требало да знаат и дали сликата на Надежда Петровиќ од 1913 година го претставува Вишеградскиот мост, Везировиот мост, Трајановиот мост, Мостот на Ибру, но и требало да го заокружат името на холандското архитектонско студио чиј член одржал предавање во мај 2024 година на овој факултет.

На тестот, кандидатите требало да го изберат името на авторот на „Роман за Лондон“, како и името на авторот на капиталното стручно дело „Десет книги за архитектура“ од понудените опции и вредни поени добија оние што знаеле кој ја дизајнирал зградата на Генералштабот во Белград.

Решение на тестот

Имајќи предвид дека ниту еден од 602 кандидати не освоил максимални 60 поени на тестот, сите прашања и задачи, како и точните одговори и решенија, можете да ги погледнете на овој линк.

Извор: Gradnja.rs
Фото: Arhitektonski fakultet