14.07.2024 Живот

Интервју со министерката за образование, Теа Костадинова - најдобар дипломец, млади таленти што рушат стереотипи... Што пишувавме неделава?

Интервју со Дина Јашари, кантавторка: „Шареноликата публика му дава смисла на тоа што го правам“

За пет години откако се појави на сцената со сосема нов звук, Дина ги помести границите на креативноста, а универзалноста на нејзината музика ја зголеми шареноликоста на публиката на нејзините концерти. Родена во Скопје, Дина Јашари е дел од движењето во нејзината генерација каде што се рушат стереотипи и се работи храбро.

Интервју со министерката Весна Јаневска: „Најавувам фронт на сите полиња, немаме време за етапни промени, развојот на образованието многу доцни“

Како човек практичар, со долгогодишно искуство, познати предизвици и огромна волја да дадам придонес за развој на државата преку унапредување на овој суштински општествен сегмент, ја прифатив поканата да бидам дел од новата Влада. Верувам во позитивни резултати. Добро почнавме и очекувам така и да продолжиме.

Јан Стојановски, млад физичар: „Физиката ја има моќта да го објасни светот“

Талентираниот средношколец, сега матурант, Јан Стојановски, пред две години го освои првиот златен медал за Македонија на Европската олимпијада по физика и стана првиот натпреварувач кој обезбеди учество на три меѓународни олимпијади.

Теа Костадинова е најдобар дипломец на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер: „Просперитетот е резултат на напорот и вложувањето во себе“

Во денешно време, со можностите за онлајн работа, границите стануваат помалку релевантни. Јас сум отворена за можностите што ги нуди Македонија, но исто така сум подготвена да истражам нови можности - искуства во други делови на светот. Важно е да бидеме отворени за промени и да ги искористиме можностите за личен напредок и успех, вели Теа Костадинова

Излегување надвор најдоцна до 9 часот, многу течности и малку храна: Препораки од лекар како да се однесуваме на топлотниот бран

Топлотниот бран го вклучи алармот во Македонија и во регионот, целата земја е во портокалова фаза. Следните денови, освен в недела кога во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност со дожд и грмежи, се очекува да биде сончево и топло, а дневната температура ќе надминува над 40 Целзиусови степени.

Д-р Лидија Чолакова-Дервишова, претседател на Здружението на приватни матични лекари, дава препораки како да се однесуваат граѓаните за време на топлотниот бран, со посебен акцент на повозрасните граѓани.

Живот