07.07.2024 Здравје

Кои намирници може да ги намалат анксиозноста и стресот?

Анксиозност, главоболка, болки во стомакот, висок крвен притисок, ослабен имунитет... Сето тоа може да биде последица на хроничен стрес. Животните навики можат да ни помогнат да го намалиме секојдневниот притисок и нервозата, а тоа секако го вклучува и начинот на кој се храниме.

Стресот и анксиозноста може да се намалат

Кога сме изложени на стресни ситуации, нашето тело ослободува хормони како што се адреналин, допамин, норадреналин и кортизол. Стресот е тригер за многу болести, а доколку е хроничен, влијае дури и врз нивото на белите крвни зрнца, што нѐ прави поподложни на вируси и бактерии. Психофизичкото здравје е нарушено, а со тоа се зголемува и стресот, со можна анксиозност. Правилната исхрана е од големо значење во борбата против овие предизвици. Во продолжение е даден список со некои од намирниците што можат да бидат корисни за подобро канализирање на знаците на хроничен стрес.

Јајца и помалку анксиозност: Дали има поврзаност?

Јајцата се природен извор на неколку видови витамини, минерали, аминокиселини и антиоксиданси, корисни за добар одговор на стресот. Некои студии ги испитувале позитивните ефекти од консумирањето јајца врз менталното здравје и резултатите се ветувачки. Инаку, жолчките се богати со холин, микронутриент кој не го содржи секоја храна и кој се смета дека е клучен во разградувањето на холестеролот. Покрај тоа, тој е корисен за пренос на нервните импулси, особено оние што придонесуваат за когнитивната функција и спречуваат губење на меморијата во подоцнежните години од животот.

Одредени студии на животни го докажале благотворното дејство на холинот во подигнувањето на расположението и борбата против стресот.

Блитва и можното влијание врз стресот

Бројките велат дека 150 грама блитва содржат 36 проценти магнезиум, кој игра многу важна улога во одговорот на нашето тело на хронични стресни искуства. Докажано е дека ниските нивоа на овој минерал се поврзани со состојби како што се анксиозност и напади на паника. Сепак, врската е причинско-последична бидејќи хроничниот стрес го намалува нивото на магнезиум во телото. Покрај тоа, блитвата е нискокалорична, па можете да ја јадете почесто без ризик од дебелеење.

Зошто слаткиот компир е добар за јадење и дали може да влијае врз анксиозноста?

Слаткиот компир е извор на јаглехидрати, а истражувањата посочуваат дека тие можат да помогнат во намалувањето на нивото на хормонот на стрес - кортизол. Докажана е поврзаноста помеѓу хроничниот стрес и дисфункцијата на кортизол, што често резултира со низа психофизички симптоми (воспаление, болка, грчеви, нервоза). Слаткиот компир, исто така, се покажал како солиден извор на витамин Ц и калиум, важни борци за стрес.

Магдонос

Оваа билка е полна со антиоксиданси кои ги неутрализираат ефектите на нестабилните молекули познати како слободни радикали. Улогата на магдоносот е повеќе од значајна кога станува збор за оксидативниот стрес. Оксидативниот стрес е поврзан со депресија и анксиозност, а антиоксидансите од магдоносот помагаат и при воспаление, што е вообичаено кај луѓето изложени на хроничен стрес.

Лук

Лукот е полн со сулфурни соединенија и игра важна улога во зголемувањето на нивото на глутатион, неесенцијална аминокиселина многу важна за здравјето на луѓето. Важен како антиоксиданс, го брани телото од бактерии, вируси, токсини и стрес. Студиите на животни потврдиле дека лукот е одличен борец против стресот и депресијата.

Сусам

Сусамот е одличен извор на триптофан, есенцијалната аминокиселина Л-триптофан, која е добра против несоница и благи форми на депресија, а се смета дека го подобрува расположението со зголемување на серотонинот (хормонот на среќата) и ја ублажува болката. Оваа аминокиселина е корисна и за регулирање на телесната тежина бидејќи го потиснува чувството на глад и желбата за јаглехидрати. Заклучоците од една мала студија на луѓе велат дека исхраната богата со триптофан довела до подобро расположение и намалени симптоми на анксиозност кај испитаниците.

Внатрешни органи

Црниот дроб и бубрезите се одлични извори на витамини од групата Б и некои минерали, особено на витамините Б12, Б6, рибофлавин и фолна киселина. Сите овие витамини се од големо значење за добра реакција на нашето тело на стрес. На пример, витамините Б се неопходни за функционирањето на невротрансмитерите како што се допаминот и серотонинот, кои ни помагаат да го канализираме расположението. Едно парче говедски црн дроб од 85 грама обезбедува повеќе од 50 проценти од дневните потреби на витамин Б6 и фолна киселина, како и целосна дневна доза на рибофлавин, витамин Б2 или витамин Б12.

Масна риба

Масните риби, како што се сардини, скуша и лосос, се многу богати со омега-3 масни киселини и витамин Д, кои ја формираат првата линија на одбрана од стрес. Омега-3 киселините не само што се добри за функцијата на мозокот туку можат да помогнат и во борбата против хроничниот стрес. Некои студии ја потврдуваат врската помеѓу дефицитот на овие масти и зголеменото ниво на депресија и анксиозност. Витаминот Д е познат дека игра голема улога во регулирањето на нивото на стрес.

Камилица

Се користи за контрола на стресот уште од античко време. Докажано е дека една шолја чај од камилица поддржува здрав сон и помага при симптоми на депресија и стрес. И уште едно истражување покажало дека 1,5 грам камилица го намалува нивото на кортизол во плунката.

Боровинки

Боровинките можат да помогнат при многу здравствени проблеми и да го подобрат расположението. Тие содржат антиоксиданси кои имаат силно антиинфламаторно дејство, ги штитат нервите и се борат против стресот.

Извор: eklinika.telegraf.rs

Фото: Freepik