22.06.2024 Наука

Мозокот може да складира речиси 10 пати повеќе податоци отколку што се мислеше

Слично на компјутерите, складирањето на меморијата во мозокот се мери во битови, а нивниот број зависи од врските помеѓу неговите неврони или синапси.
Научниците веруваа дека синапсите постојат во прилично ограничен број на големини и јачини, што го ограничува капацитетот за складирање во мозокот. Сепак, оваа теорија е доведена во прашање во последниве години, а нова студија ја поддржува идејата дека мозокот може да собере речиси 10 пати повеќе информации отколку што се мислело претходно.

Синаптичка пластичност

Истражувачите од Универзитетот во Чикаго развиле многу прецизен метод за процена на јачината на врските помеѓу невроните, во дел од мозокот на стаорец. Овие синапси ја формираат основата на учењето и меморијата бидејќи мозочните клетки комуницираат низ овие точки и на тој начин складираат и споделуваат информации.

Постојат повеќе од 100 трилиони синапси помеѓу невроните во човечкиот мозок. Преку овие синапси се испраќаат хемиски гласници, што го олеснува преносот на информации преку мозокот. Синапсите се зајакнуваат или ослабуваат, како одговор на тоа колку се активни невроните што ги сочинуваат, па ова е феномен на синаптичка пластичност, а „зајакнувањето“ на синапсите ни овозможува да задржиме нови информации.

Теорија на информации

Научниците долго време се мачеле прецизно да ја пресметаат синаптичката пластичност и да измерат колку информации секоја синапса може да складира. Но, сега истражувачите од Чикаго користеле теорија на информации, математички начин за разбирање како се пренесуваат информациите преку системот. Ова им овозможило да квантифицираат колку информации може да се пренесат низ синапсите, земајќи го предвид „шумот во заднина“ на мозокот.

- Пренесените информации се мерат во битови, така што синапсата со повеќе битови може да складира повеќе информации отколку онаа со помалку битови - објаснуваат истражувачите од Институтот за биолошки студии „Салк“.

Приспособување на моќноста

Анализата покажала дека синапсите во хипокампусот можат да складираат помеѓу 4,1 и 4,6 бита информации. Со тоа тие го потврдиле она што многу невронаучници досега само го претпоставувале - дека секоја синапса носи многу повеќе од еден бит.

Овие наоди се засноваат на многу мала површина на хипокампусот на стаорецот, така што не е јасно дали се однесуваат на целиот стаорец или и на човечки мозок. Би било интересно да се утврди како оваа способност за складирање информации варира во мозокот и помеѓу видовите. Но, истражувачите посочуваат дека овој метод треба да се користи во иднина за да се спореди капацитетот за складирање во различни делови на мозокот и да се проучува одредена област на мозокот во здрава и болна состојба.

Извор: bug.hr

Фото: Freepik