30.06.2024 Живот

За најдобрите дипломци на Економски и на ФЕИТ, изложба на наша уметница во Кина... Што пишувавме неделава

Александра Ацеска предава во средно училиште во Кина и неодамна имаше своја изложба: „Да се стане активен уметник тука не може преку ноќ, потребен е голем труд“

Македонската уметница Александра Ацеска, по потекло од Прилеп, која дипломирала и магистрирала на Факултетот за ликовни уметности при УКИМ во Скопје, веќе четири години живее во Кина и постигнува успеси на професионален план.

Габриела Козарова е најдобар дипломец на Економскиот факултет при УКИМ со просек 9,88: „Немав испуштено ни едно предавање“

Габриела Козарова е прогласена за најдобар дипломиран студент на Економскиот факултет при УКИМ во Скопје за академската 2022/2023 година. За време на студирањето на студиската програма Маркетинг таа постигна импресивен успех дипломирајќи со просек 9,88. Успехот е резултат на голема посветеност, труд, но и редовност на предавањата и систематизираност во знаењето.

Интервју со Панде Ефтимов, активист: „Со ентузијазмот на младите, младинското учество е катализатор за ткаење единство во општеството“

„Моето име е Панде, ме дели само една буква од панда - на овој начин најлесно ќе ме запаметите“, вели во интервјуто за „Факултети.мк“ Панде Ефтимов, член на Управниот одбор на Националниот младински совет и програмски координатор на програмата „Младински активизам“.

Матеа Ташковска е најдобар дипломец на ФЕИТ со просек 10,00: „Со истражувачки центри и технолошки паркови може да се задржат талентираните студенти во Македонија“

Матеа Ташковска е дел од студентите што добија признание за најдобар дипломец според Ректоратот на УКИМ за учебната 2022/2023 година.
- Ова признание претставува потврда за посветеноста и напорната работа што ги вложив во текот на студирањето. Ваквите награди дополнително ме инспирираат и ме мотивираат да продолжам да се стремам кон извонредност на професионално и на академско поле - ни посочува Матеа.

Живот