11.09.2024 Образование

Студентски проект од ФИНКИ: Како студентите го користат „Чет-ГПТ“ во академскиот свет

Студентките Ѓурѓина Митревска и Анастасија Филиповска, кои студираат на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, изработија проект на тема „Загриженост или револуција? Како студентите го користат ChatGPT во академскиот свет“.

-Во ерата на дигиталната трансформација, вештачката интелигенција (ВИ) стана неизбежен дел од секојдневието, особено во академскиот свет. Студентите денес се потпираат на алатки како Чет-ГПТ за брзо добивање информации, решавање задачи и подобрување на своите академски резултати. Но, дали оваа технологија носи само предности или крие во себе и одредени ризици? Нашето истражување се фокусираше токму на ова прашање: „Како студентите го користат ChatGPT и какви се нивните искуства и загрижености?“ - стои во проектот.

Проектот можете да го видите во продолжение.