19.10.2024 Здравје

Што предизвикува желба за одредена храна и како да одолеете?

Храната богата со масти, шеќери и сол го активира системот на наградување во нашиот мозок. Ова се случило еволутивно затоа што таа храна била исклучително ретка во минатото, па нашиот мозок научил да ја препознава како еден вид награда.

Сега, овој вид храна е насекаде околу нас. Ние сме бомбардирани со реклами кои намерно нѐ потсетуваат на изгледот, мирисот и вкусот на висококалоричната храна. И како одговор на овие силни знаци, нашиот мозок реагира точно како што е замислено, предизвикувајќи интензивна желба да ги јадеме, наспроти здравата храна.

Што предизвикува желба за храна?

Желбата за храна е нагон да се јаде нешто, често насочен кон одредена храна. Нешто што нè потсетува на уживање во одредена храна, како атрактивна реклама или вкусен мирис, може да поттикне желба за тоа.

Желбата или нагонот предизвикува физички одговор, зголемувајќи го производството на плунка и стомачна активност. Овие одговори се релативно автоматски и тешко се контролираат.

Што друго влијае врз нашиот избор?

Додека нашата физичка реакција е релативно автоматска, она што понатаму го правиме е одлука под влијание на различни фактори. Дали ќе ја јадете храната или не, може да зависи од цената, дали е лесно достапна и колку е здрава. Но, обично е тешко да се има на ум здравата исхрана.

Стресот, исто така, може да нѐ натера да јадеме повеќе. Кога сме гладни, избираме поголеми порции, ги потценуваме калориите и мислиме дека јадењето ќе ни донесе поголемо задоволство.

Солена или слатка храна

Според ново истражување, ако реклама за чипс ве натера да посегнете по храна, веројатно ќе посегнете по нешто солено. Ознаките во нашето опкружување не само што нè тераат да копнееме по храна воопшто, туку нè поттикнуваат да бараме одредени видови храна, како солена, слатка или кремаста.

Како да се одолее на желбите?

Во најголем дел, немаме контрола врз знаците во нашата околина и желбите што тие ги предизвикуваат. Но, постојат неколку начини на кои можете да се обидете да се справите со таа желба.

-Признајте ја желбата и размислете за поздрав начин да ја задоволите. На пример, ако сакате чипс, дали наместо тоа можете да јадете малку солени јаткасти плодови? Ако сакате нешто слатко, можете да пробате овошје.
-Избегнувајте да купувате кога сте гладни и однапред направете список.
-Овошјето и зеленчукот нека бидат лесно достапни - и лесно видливи кај вас дома. Имајте при рака и друга храна богата со хранливи материи, богата со растителни влакна и непреработена храна, како што се јаткастите плодови или обичен јогурт. Ако можете, отстранете ја храната богата со масти, шеќер и сол од вашата средина.
-Ако сте на диета, изберете конкретни, мерливи, остварливи цели.

-Бидете добри со себе. Не вознемирувајте се ако јадете нешто што не ги исполнува вашите здравствени цели. Само продолжете да се обидувате.

Извор: n1info.hr

Фото: Freepik